PŚ w Kulm: Tande wygrywa kwalifikacje, Kubacki najlepszym z Polaków

Daniel Andre Tande wygrał kwalifikacje do pierwszego konkursu lotów narciarskich w tym sezonie. Tuż za na nim uplasowali się Andreas Stjernen i Jernej Damjan.

Najlepszym z Polaków okazał się Dawid Kubacki (205 m), który zajął 14. pozycję. Wszyscy zdołali zakwalifikować się do sobotniego konkursu. Kamil Stoch był 16. (202 m), Maciej Kot 20. (199,5 m), Piotr Żyła 23. (200 m), Stefan Hula 18. (201 m).

Rywalizację rozpoczął Mackenzie Boyd-Clowes, który nie popisał się zbyt dalekim skokiem (158,5 m). Kolejni zawodny mieli problem z przekroczeniem punktu konstrukcyjnego pomimo lekkich podmuchów wiatru pod narty. Pierwszy z reprezentantów gospodarzy Florian Altenburger osiągnął 161,5 m, co nie wystarczyło do zdobycia kwalifikacji do jutrzejszego konkursu. Skaczący tuż po nim Cestmir Kozisek wylądował na 191. metrze i długi czas zajmował miejsce przeznaczone dla lidera. Wracający po przerwie w Pucharze Świata Fin Janne Ahonen oddał lot na odległość 174 metrów i zajął 40. lokatę. Jako pierwszy granicę dwustu metrów przekroczył Dmitrij Wasiliew (201 m), a niedługo potem bardzo stylowym lotem popisał się Domen Prevc (203 m). Po zmianie belki na 17. platformę startową zawodnicy bez problemu przekraczali punkt konstrukcyjny – Manuel Poppinger osiągnął 203,5 m, Ziga Jelar 202 metry, a Clemens Aigner 208,5 m. Jako pierwszy z Polaków wystartował Jakub Wolny, któremu jednak odrobinę zabrakło do punktu K (197 m). Słoweńcy Anze Semenic (210 m) i Tilen Bartol (209,5 m) zaprezentowali dalekie próby, tak jak i Michael Hayboeck (215 m). Czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann nie wygrał nigdy konkursu na Kulm lecz wylądował na 214. metrze i otrzymał bardzo wysokie noty za styl, pokazując tym samym, że będzie się liczył w walce o najwyższe lokaty w jutrzejszym konkursie. Sporym zaskoczeniem może być słaby rezultat Karla Geigera (168 m), którego nie zobaczymy w sobotniej rywalizacji. Przed skokami najlepszej dziesiątki Pucharu Świata liderem pozostawał Andreas Stjernen (216,5 m). Na wyróżnienie zasługuje Stefan Kraft (216 m), jak i Daniel Andre Tande (216,5 m), z kolei Junshiro Kobayashi wprost przeciwnie. Japończyk osiągnął 190 metrów, co uplasowało go ostatecznie na 33. pozycji.

Na starcie kwalifikacji nie pojawili się Sabirzhan Muminov i Filip Sakala.

Wyniki kwalifikacji

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.