PŚ w Kontiolahti: Udany pościg Martina Fourcade’a

fot. Sean Rowe / CC BY NC ND

fot. Sean Rowe / CC BY NC NDj

Rozgrywany w fińskim Kontiolahti bieg pościgowy biathlonistów przyniósł zwycięstwo najlepszemu zawodnikowi ostatnich lat – Martinowi Fourcade (Francja). Za nim uplasowali się Włoch Lukas Hofer i największy rywal Francuza do zdobycia pucharu świata – Johannes Thingnes Boe (Norwegia). Polacy nie startowali.

Trzeci w sprincie Fourcade tym razem nie zanotował żadnej przykrej przygody na trasie i mimo dwóch karnych rund wygrał z czasem 31:31.6. Drugi na mecie (a piąty na starcie) Hofer biegał rundę karną tylko raz i do zwycięzcy stracił 18,1 sek. Następni na mecie zawodnicy pokazali kolejno – że strzelanie to nie wszystko (mimo czterech karnych rund J. T. Boe spadł tylko o jedno miejsce i stracił raptem 32,5 sek.), ale że to jednak bardzo dużo – czwarty na mecie Rosjanin Maksim Cwietkow wybiegał jako dwudziesty ósmy na trasie, ale nie pomylił się ani razu i na mecie miał 42,7 sek. straty. Piąte miejsce zajął niespodziewany zwycięzca sprintu doświadczony, acz niezbyt utytułowany Norweg Henrik L’Abee-Lund – świetnie szło mu do ostatniego strzelania – miał tylko jedną karną rundę za sobą – gdzie spudłował dwa razy. Na mecie stracił 45,2 sek. Dalsze miejsca w “10” zajęli Austriak Simon Eder (awans o 13 pozycji, jedno pudło, strata 45,7 sek.), wielki i niesłusznie nieobecny w Pjongczangu Rosjanin Anton Szipulin (osiemnasty w sprincie, jedna karna runda, +53,3 sek.), najlepszy z Niemców Benedikt Doll (przesunął się dwa miejsca do góry, pudłował dwa razy, stracił 55,8 sek.), Szwajcar Benjamin Weger (awans z pozycji dwunastej, dwie karne rundy, strata 59,2 sek.) i tracący już ponad minutę (63,7 sek.) Niemiec Arnd Peiffer, który po trzech pudłach stracił miejsce szóste.

Garść statystyk: poza Cwietkowem każdy zawodnik biegał choć jedną karną rundę, najwięcej – aż siedem – Fin Tero Seppala. Najbardziej względem sprintu spadli Julian Eberhard (Austria) – z 4. na 24. lokatę i Rosjanin Dmitrij Małyszko (z 16. na 36. miejsce), największy awans – wspomniany już Cwietkow.

WYNIKI

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.