PŚ w Kontiolahti. Lider Pucharu Świata najlepszy w sprincie. Nieudany występ Polaków

16:44, 05.03.2022 Tomasz Lutek Aktualizacja: 16:58, 05.03.2022

Francuz Quentin Fillon Maillet wygrał sprint rozgrywany w ramach biathlonowego Pucharu Świata w fińskim Kontiolahti. Drugie miejsce zajął Norweg Filip Fjeld Andersen, a trzecie Niemiec Johannes Kuehn. Najlepszy z Polaków Marcin Zawół zajął 72. lokatę i nie awansował do biegu pościgowego.

Screen Eurosport

Zmagania w Kontiolahti to pierwszy poolimpijski przystanek w Pucharze Świata biathlonistów. Już wcześniej w Finlandii odbył się bieg sztafetowy. Na sobotę zaplanowano natomiast rywalizację sprinterską. Przystąpiło do niej 81 zawodników, w tym czterech reprezentantów Polski.

Fillon Maillet dalej w formie

Najlepszy w sobotnim sprincie był Quentin Fillon Maillet. Francuz potwierdził swoją dominację w sezonie 2021/22. Przypomnijmy, że z igrzysk olimpijskich w Pekinie przywiózł pięć medali, w tym 2 złote. W Kontiolahti natomiast był bezbłędny na strzelnicy i choć w biegu nieznacznie tracił, odniósł przekonujące zwycięstwo.

Młodość na podium

Drugie miejsce zajął Filip Fjeld Andersen. 22-latek również strzelał na czysto i do triumfatora stracił 18,3 sek. Dla młodego Norwega był to najlepszy wynik w karierze. Podium uzupełnił Johannes Kuehn. Niemiec musiał biegać karną rundę, jednak świetnie spisał się na trasie i z Quentinem Fillon Maillet przegrał 29,7 sek.

W czołówce uplasowali się także: Sivert Guttorm Bakken (1 runda), Sebastian Samuelsson (2), Emilien Jacquelin (2), Philipp Nawrath (1), Lukas Hofer (1) oraz Pepe Femling (0). Najlepszą dziesiątkę zamknął doświadczony Austriak Simon Eder (0).

Bez Polaków w pościgu

Słaby występ zanotowali reprezentanci Polski. Najlepszy z biało-czerwonych Marcin Zawół spudłował dwukrotnie, co dało mu ostatecznie 72. miejsce. Grzegorz Guzik był 73., Jan Guńka 76., a Przemysław Pancerz 80. Żadnemu z nich nie udało się zatem awansować do niedzielnego biegu pościgowego, którego start zaplanowano na godzinę 14:40.