PŚ w Kontiolahti: Fourcade najlepszy na koniec kariery. Boe z Kryształową Kulą

fot. M. Król

Martin Fourcade zakończył swoją piękną karierę zwycięstwem w biegu pościgowym w Kontiolahti. Drugie miejsce zajął Quentin Fillon Maillet, a trzecie Emilien Jacquelin. Czwarty Johannes Boe wywalczył Kryształową Kulę za sezon 2019/2020.

W wielkim stylu karierę zakończył mistrz biathlonu Martin Fourcade. Francuz wywalczył zwycięstwo w biegu pościgowym w Kontiolahti. 31-latek bardzo dobrze spisał się dziś na trasie. Na strzelnicy trzykrotnie się pomylił, co przy dzisiejszych warunkach okazało się i tak niezłym rezultatem. Fourcade pożegnał się z biathlonowym światem osiemdziesiątym trzecim triumfem w zawodach Pucharu Świata. Na mecie rywale z tras gratulowali i żegnali wielkiego francuskiego sportowca, dominatora ostatnich lat.

Drugie miejsce w ostatnim biegu mężczyzn sezonu 2019/2020 wywalczył Quentin Fillon Maillet, który miał na swoim koncie dwie karne rundy. Na linię mety 27-latek przybiegł ze stratą 2,9 s. Podium uzupełnił trzeci z reprezentantów Francji Emilien Jacquelin. On z kolei na strzelnicy czterokrotnie pudłował. Tym występem jednak zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w biegach pościgowych. Fourcade’a wyprzedził ostatecznie od dwa punkty.

Tuż za podium został sklasyfikowany Johannes Boe. Norweg wywalczył jednak Kryształową Kulę za sezon Pucharu Świata 2019/2020. Po odjęciu dwóch najgorszych występów biathlonistów tej zimy, mistrz globu w biegu masowym z Anterselwy wyprzedził kończącego karierę Martina Fourcade’a. Przewaga Boe była taka sama jak Jacquelina w zestawieniu biegów pościgowych – dwa oczka. To drugi sezon, w którym Johannes okazał się najlepszym zawodnikiem. Tym samym dzisiaj triumfy odniosło dwóch wielkich. Francuz zakończył starty niepokonany, a Norweg, nazwany przez Fourcade’a nadchodzącym dominatorem, wygrał całą klasyfikację.

Piątkę zamknął najlepszy z niemieckich zawodników Arnd Peiffer. Szósty był drugi z Norwegów Erlend Bjoentegaard, siódmy Rosjanin Aleksander Łoginow, ósmy Szwed Martin Ponsiluoma, a dziewiąty kolejny z norweskich biathlonistów Vetle Christiansen. Dziesiątkę zamknął czwarty Sturla Laegreid. Punkt do klasyfikacji generalnej wywalczył także Grzegorz Guzik. Reprezentant biało-czerwonych zaczął od trzech pudeł na pierwszym strzelaniu. Podczas kolejnych pobytów na strzelnicy Polak był już jednak najlepszy i trzeci raz tej zimy uplasował się w czołowej czterdziestce.

Na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2019/2020 oprócz Boe i Fourcade stanął także Fillon Maillet. Na czwartym miejscu został sklasyfikowany Tarjei Boe, a piąty Jacquelin. W dziesiątce znaleźli się również Simon Desthieux, Łoginow, Benedikt Doll, Johannes Dale oraz Christiansen.

Wyniki zawodów

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2019/2020

Źródło: informacja własna