PŚ w Kontiolahti: Dziesiąte zwycięstwo Laury Dahlmeier, Niemka z Kryształową Kulą

17:36, 11.03.2017 Daniel Topczewski

Laura Dahlmeier wygrała bieg pościgowy podczas zawodów Pucharu Świata w fińskim Kontiolahti. Niemka triumfowała po raz dziesiąty w tym sezonie i dzięki temu zapewniła sobie pierwszą w karierze kryształową kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sobotę na podium stanęły także Marie Dorin Habert i Lisa Vitozzi. Polki nie punktowały.

Laura Dahlmeier od połowy sezonu była w wyśmienitej formie. Niemka zdominowała mistrzostwa świata w austrackim Hochfilzen, na których zdobyła pięć złotych medali, a teraz do kolekcji dołożyła triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po piątkowym sprincie Dahlmeier traciła niespełna 20 sekund do Tiril Ekchoff, ale ta strata nie była dla biathlonistki z Garmich-Partenkirchen żadnym wyznacznikiem. 23-latka na strzelnicy pomyliła się tylko raz (podczas drugiej wizyty) i linię mety minęła niezagrożona, odnosząc dziesiąte zwycięstwo w bieżącym sezonie, a czwarte w biegu pościgowym.

Jako druga finiszowała Marie Dorin Habert. Francuzka startowała z numerem dziewięć, ale dobra postawa na strzelnicy i szybki bieg pozwoliły jej na zajęcie miejsca na podium. Na trzeciej pozycji, dość niespodziewanie, finiszowała Włoszka Lisa Vitozzi. Tuż za podium uplasowała się Białorusinka Daria Domraczewa, która zaprzepaściła swoje na zwycięstwo podczas dwóch pierwszych wizyt na strzelnicy (trzy rundy karne).

Zwyciężczyni wczorajszego sprintu, Tiril Eckhoff, była dopiero 15. Norweżka musiała jednak pokonać sześć rund karnych. Największe awanse zanotowały natomiast Paulina Fialkova (z 37. miejsca na 5.), Lisa Theresa Hauser (z 29. na 6.) i Irina Varvynets (z 33. na 7.).

Polki po raz kolejny spisały się poniżej oczekiwań. Najlepsza z naszych reprezentantek, Magdalena Gwizdoń, została sklasyfikowana na 46. miejscu. Monika Hojnisz spudłowała czterokrotnie i finiszowała jako 48., a Krystyna Guzik z trzema pudłami była 58.