PŚ w Kontiolahti. Biathloniści rozpoczynają sezon od biegu długiego (listy startowe)

fot. Mateusz Król

fot. Mateusz Król

Już jutro od biegu indywidualnego rozpocznie się biathlonowy Puchar Świata 2020/2021. Na listach startowych widnieją 103 nazwiska pań i 101 panów. W zawodach najwyższej rangi zadebiutuje Wojciech Skorusa. Po przerwie do rywalizacji powróci z kolei Karolina Pitoń.

Na początek do rywalizacji przystąpią panowie. 101 biathlonistów będzie walczyło podczas pierwszego wyścigu w sezonie Pucharu Świata 2020/2021. Do biegu indywidualnego na 20 km jako pierwszy przystąpi Austriak Felix Leitner. Z piętnastką na plastronie w rywalizacji pojawi się Emilien Jacquelin. Z 17. numerem wystartuje Tarjei Boe. Z 23. z kolei na trasę wyruszy z pewnością jeden z głównych kandydatów przedsezonowych do Kryształowej Kuli – Quentin Fillon Maillet. Półtorej minuty po nim swój bieg rozpocznie triumf klasyfikacji generalnej sezonu 2019/2020 Johannes Boe. Norweski biathlonista w startach kontrolnych notował duże straty do najlepszych, lecz często takie biegi ostatecznie na nic nie wskazują. Mistrz świata i olimpijski to na pewno poważny kandydat do tego, aby obronić wygraną na koniec sezonu.

Po kolejnych 90 sekundach sezon rozpocznie pierwszy z reprezentantów biało-czerwonych Grzegorz Guzik. Bezpośrednio za 29-letnim zawodnikiem na starcie pojawi się Sebastian Samuelsson. Za Polakiem i Szwedem na liście nie brakuje groźnych biathlonistów. Jako 33. na trasę wyruszy Benedikt Doll, 44. Vetle Christiansen, a 46. Fabien Claude. Drugi z polskich zawodników Andrzej Nędza-Kubiniec wystartuje z numerem 58. Na trasie z sześćdziesiątką czwórką pojawi się debiutant w Pucharze Świata – 22-letni Wojciech Skorusa. Zdecydowanie najdłużej będziemy musieli czekać na Łukasza Szczurka, który do biegu długiego ruszy jako 98.

Rywalizację pań w sezonie 2020/2021 otworzy Szwedka Mona Brorsson. Już z trójką zobaczymy Ingrid Tandrevold, ósemką Marketę Davidovą, a dziewiątką Lisę Vitozzi. Piętnastą zawodniczką, która pojawi się na starcie, będzie triumfatorka klasyfikacji biegów indywidualnych ubiegłej zimy Hanna Oeberg. 30 sekund po reprezentantce Szwecji do biegu przystąpi pierwsza z podopiecznych Michaela Greisa – Monika Hojnisz-Staręga. 29-letnia Polka ubiegłej zimy zajęła siódme miejsce w końcowym zestawieniu rywalizacji w biegach długich. Na MŚ w tej konkurencji uplasowała się na bardzo wysokiej szóstej lokacie.

Tuż po Monice wystartuje Justine Braisaz, a po Francuzce Denise Herrmann. Jako 23. na trasę wyruszy najlepsza zawodniczka sezonu 2020/2021 i mistrzyni świata w biegu indywidualnym z Anterselvy Dorothea Wierer. Zmagania z numerami 27 i 28 rozpoczną dwie Norweżki – odpowiednio druga biathlonistka PŚ 2019/2020 Tiril Eckhoff oraz siedmiokrotna medalistka MŚ w Anterselvie Marte Olsbu Roiseland. Niedługo po nich zobaczymy dwie Polki. 33. wystartuje Kamila Żuk, a minutę później wyruszy Kinga Zbylut. Z numerem 41. na trasie pojawi się powracająca po przerwie macierzyńskiej Anais Chevalier-Bouchet. Czwarta z reprezentantek naszego kraju Karolina Pitoń przystąpi do biegu jako 74. Dla 33-latki to pierwszy pucharowy start od sezonu 2018/2019.

listy startowe kobiet i mężczyzn

Źródło: informacja własna

Obserwuj