PŚ w Königssee: Taubitz i niemiecka dwójka z Kryształową Kulą

fot. Brasil Zero Grau

Julia Taubitz (fot. Brasil Zero Grau)

W niemieckim ośrodku Königssee rozegrano dziś ostatnie w sezonie 2019/20 zawody saneczkarskiego Pucharu Świata w konkurencji męskich dwójek oraz kobiet. W obu przypadkach losy Kryształowej Kuli i końcowego triumfu w sezonie nie były jeszcze rozstrzygnięte. Okazało się, że to gospodarze mają mnóstwo powodów do radości…

Jako pierwsi na starcie pojawili się zawodnicy rywalizujący w dwójkach. Przed startem tylko dwie załogi miały matematyczne szanse na stanie się najlepszym duetem sezonu. Byli to Niemcy, Toni Eggert i Sascha Benecken, a także ich rodacy, Tobias Wendl i Tobias Arlt. Przewaga pierwszego duetu przed startem wynosiła tylko 10 punktów. Eggert z Beneckenem ostatecznie nie dali dojść do głosu swoim rywalom, zwyciężając w zawodach. Wendl i Arlt muszą zadowolić się drugim miejscem (zarówno w zawodach w Königssee, jak i w klasyfikacji generalnej). Trzeci stopień podium – i w zawodach, i w “generalce” – przypadł braciom Sics z Łotwy. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski ukończyli dzisiejsze zmagania na 12. miejscu, a w klasyfikacji generalnej uplasowali się o pozycję wyżej. To ich najlepszy wynik w karierze.

wyniki zawodów w Königssee – dwójki

klasyfikacja generalna – dwójki

W przypadku kobiet również nie byliśmy pewni triumfatorki klasyfikacji generalnej. Przed ostatnimi zawodami Rosjanka Tatiana Iwanowa miała symboliczną przewagę punktową nad Julią Taubitz. Niemka sprawiła sobie jednak fantastyczny prezent na jutrzejsze urodziny. Co prawda nie wygrała zawodów, plasując się za rodaczką Anną Berreiter, jednak w obliczu słabszej postawy Iwanowej (7. lokata) miejsce na podium umożliwiło jej zdobycie Kryształowej Kuli. Trzecie miejsce w zawodach zajęła Rosjanka Wiktoria Demczenko, taką samą pozycję utrzymałą też w klasyfikacji generalnej. Natalia Jamróz nie zakwalifikowała się do zawodów.

wyniki zawodów w Königssee – kobiety

klasyfikacja generalna – kobiety

Jutro na niemieckim torze rywalizację rozpoczną saneczkarze. O 10:00 rozpocznie się pierwszy ślizg. Na 13:30 przewidziane są z kolei wieńczące niezwykle wyrównany sezon zawody drużynowe.

źródło: informacja własna/fil-luge.org