PŚ w kombinacji norweskiej: Frenzel najlepszy w pierwszych zawodach w Chaux-Neuve

15:38, 23.01.2016 Marek Cielec

Po długiej przerwie do rywalizacji w Pucharze Świata powrócili zawodnicy rywalizujący w kombinacji norweskiej. Poprzednie zawody odbyły się 20. grudnia w Ramsau. Później z powodu niekorzystnej pogody odwołąna była rywalizacja w Klingenthal. W konkurencji rozgrywanej metodą Gundersena zwyciężył Niemiec Eric Frenzel.

Na skoczni HS 118 najlepiej spisał się Japończy Akito Watabe, który uzyskał 115.5 m. Drugie miejsce zajmował po serii skoków Norweg Haavard Klemetsen z odległością 112.5 m, a trzecie Niemiec Eric Frenzel. Johannes Rydzek uzyskał 109.6 m co dało mu czwartą pozycję po pierwszej części zawodów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Bernhard Gruber, Jarl Magnus Riiber, Lukas Klapfer i Marjan Jelenko. Polacy w Chaux-Neuve nie startowali.

Wyniki po skokach

Watabe startował do biegu18 sekund przed Klemetsenem, 20 sekund przed Frenzelem. Niemal równocześnie ruszyli na trasę Rydzek (+34 s) i Gruber (+35 s). Po czterech kilometrach Watabe, Frenzel, Rydzek i Gruber biegli razem, a 10 sekund za nimi samotnie pokonywał trasę Klemetsen, a jego strata wraz z upływem kilometrów stawała się coraz większa. Po sześciu kilometrach Klemetsen został dogoniony przez goniącą grupę, w której byli m.in. Lukas Klapfer, Fabian Riessle i Joergen Graabak, natomiast czołówka biegła niezmiennie w tym samym składzie. Po ok. siedmiu kilometrach Frenzel oderwał się od swoich rywali. Jego przewaga nie była duża, ale zdołał ją utrzymać do samego końca i zwyciężył w zawodach. Jako drugi linię mety preciął Bernhard Gruber (+4.7 s), a trzecie miejsce zajął Akito Watabe (+6.5 s). Z tyłu został Johannes Rydzek, który dobiegł ze stratą 17.7 s. W grupie pościgowej najlepszy był Fabian Riessle, który został sklasyfikoany na 5. miejscu. Szósty był Joergen Graabak, siódmy Samuel Costa, a ósmy Lukas Klapfer. Klemetsen bieg ukończył na dziewiątym miejscu. W najlepszej dziesiątce zmieścił się także Riiber. Najlepszy czas biegu miał Amerykanin Taylor Fletcher, który po skokach był na 33. miejscu i dzięki dobrej postawie na trasie awansował na 20. pozycję. Drugi czas biegu uzyskał Magnus H. Moan (15. miejsce), a trzeci Bryan Fletcher. Dopiero na 31. miejscu został sklasyfikowany dotychczasowy lider PŚ Magnus Krog. Nowym liderem został Eric Frenzel.

Wyniki końcowe

Jutro w Chaux-Neuve kolejne zawody PŚ w kombinacji norweskiej. Podobnie jak dzisiaj zawodnicy będą rywalizować na skoczni HS 118 i trasie o długości 10 km.