PŚ w kombinacji norweskiej. Bolesny spadek Riibera w klasyfikacji generalnej, Hansen z kompletem punktów

fot. M. Rudzińska

Nordic Combined Triple w Seefeld spowodował ogromne przetasowania w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn w kombinacji norweskiej. Jarl Magnus Riiber, który do weekendu przystępował jako lider, spadł na miejsce czwarte. Prowadzenie objął tym samym Johannes Lamparter – triumfator austriackiego turnieju. W Pucharze Świata kobiet Gyda Westvold Hansen jest już o krok od zapewnienia sobie wygranej w całym cyklu. 

fot. M. Rudzińska

Kryzys Riibera?

O tym, że Riiber po problemach zdrowotnych nie jest w formie do której nas przez lata przyzwyczajał mogliśmy się przekonać w Klingenthal. Johannes Lamparter po słabym początku sezonu stał się za to w nowym 2023 roku zawodnikiem, takim jakim był przez sezon 2021/2022. Po dwóch zwycięstwach w Klingenthal Austriak zbliżył się w generalce do Norwega na 93 punkty.  

Być może kluczowym elementem w kwestii rywalizacji o Kryształową Kulę okazała się sobota w Seefeld. Jarl Magnus Riiber doznał nietypowej dyskwalifikacji. Regulamin turnieju Nordic Combined Triple był nieubłagany i dyskwalifikacja z sobotnich zawodów, oznaczała brak startu w niedzielę, gdzie do zdobycia były podwójne punkty. Johannes Lamparter był najlepszy w oba te dni. Jens Luraas Oftebro w ciągu całego tryptyku pojawiał się na podium dwukrotnie, natomiast Julian Schmid trzykrotnie, co również pozwoliło im na wyprzedzenie Riibera. 

Johannes Lamparter (895 pkt) w najbliższych zawodach Pucharu Świata na pewno nie straci prowadzenia, bo jest to matematycznie niemożliwe. Drugi Julian Schmid (794 pkt) w Seefeld zdobył aż 220 punktów (tylko Lamparter zgromadził większa ilość). Trzecie miejsce obejmuje Jens Luraas Oftebro z 764 punktami na koncie. Jarl Magnus Riiber (723 pkt) z pierwszej pozycji spadł na lokatę czwartą.

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Norweg spadł nie tylko w klasyfikacji generalnej, ale także w klasyfikacji skoczków. Tam wyprzedził go Franz-Josef Rehrl. Prowadzi ciągle Ryota Yamamoto.

Klasyfikacja skokowa mężczyzn

Ciekawie się zrobiło w klasyfikacji najlepszych biegaczy, bo lidera Vinzenza Geigera dzieli z Jensem Luraasem Oftebro tylko pięć punktów.

Klasyfikacja biegowa mężczyzn

W Pucharze Narodów przoduje reprezentacja Niemiec (2908 pkt). Podium uzupełniają Austriacy (2589 pkt) i Norwegowie (2409 pkt). Japonia została wyprzedzona przez ekipę Finlandii.

Puchar Narodów mężczyzn

Hansen 7/7

Gyda Westvold Hansen nie przegrała jeszcze żadnych zawodów i już w najbliższych może sobie zagwarantować Kryształową Kulę. O pozostałe miejsca na podium walka może być jeszcze zacięta. Kandydatkami są: Nathalie Armbruster (450 pkt), Annika Sieff (420 pkt), Lisa Hirner (384 pkt), Ida Marie Hagen (356 pkt).

Klasyfikacja generalna kobiet

Najlepszą zawodniczką na skoczni jest zdecydowanie Gyda Westvold Hansen. Norweżka przegrała serię skoków tylko raz w tym sezonie.

Klasyfikacja skokowa kobiet

Ida Marie Hagen najlepszy bieg czasu osiągnęła póki co w każdym występie. Hansen i Marte Leinan Lund także spisują się świetnie na trasach biegu.

Klasyfikacja biegowa kobiet

Niedziwne jest więc to, że Puchar Narodów kobiet należy na ten moment do reprezentantek Norwegii.

Puchar Narodów kobiet

Najbliższy weekend Pucharu Świata to zawody w Oberstdorfie 3-5 lutego. Do Niemiec przyjadą wtedy tylko mężczyźni, a panie na kolejny start w Pucharze Świata będą musiały poczekać dodatkowy tydzień.

Źródło: informacja własna