PŚ w kombinacji. Najgorszy sezon dla Polski od lat. Zero punktów. Austria świętuje [Klasyfikacja PŚ]

fot. M. Rudzińska

Za nami kolejny sezon Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W całym sezonie triumfował Johannes Lamparter, a Polacy nie zdobyli żadnego punktu.

fot. M. Rudzińska

Polacy najsłabiej od dziesięciu lat

Delikatnie mówiąc, polska kombinacja norweska ma się bardzo słabo. Po zakończeniu kariery przez Szczepana Kupczaka jedynym Polakiem w Pucharze Świata został Andrzej Szczechowicz. W tym sezonie wystartował on w dwóch rundach – Lillehammer oraz Ramsau. Zajął kolejno 47., 51., 44. i 43. miejsce. Oznacza to, że polscy kombinatorzy (w tym wypadku jeden zawodnik) nie zdobyli żadnego punktu do klasyfikacji Pucharu Świata. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od sezonu 2012/13, czyli od dziesięciu lat. Potem mogliśmy liczyć na Pawła Słowioka, Adama Cieślara i Szczepana Kupczaka. Niestety, problemów w polskiej kombinacji nie brakuje.

Johannes Lamparter zwycięzcą Pucharu Świata

Głównym faworytem do Kryształowej Kuli był Jarl Magnus Riiber. Norweg triumfował w czterech poprzednich sezonach i liczył na wyrównanie rekordu pięciu wygranych z rzędu Erica Frenzela, który swoją drogą w niedzielę w Lahti zakończył karierę. Sezon rozpoczął się od zwycięstwa Juliana Schmida w Ruka Triple. Następnie trzykrotnie wygrał Jarl Magnus Riiber i to on przejął koszulkę lidera. Norweg musiał opuścić sporą część sezonu z powodu kontuzji i z tego faktu skorzystali rywale. Głównie Johannes Lamparter, który przejął koszulkę lidera po Seefeld Triple i nie oddał jej do swojego końca. Tym samym Austriak został najlepszym zawodnikiem w 40. sezonie pucharu, wyprzedzając o 54 punkty Jensa Luraasa Oftebro i o 150 punktów Juliana Schmida. Riiber był dopiero czwarty, który wygrał osiem zawodów, ale nie wystartował także w ósmiu. Lamparter w pierwszych pięciu zawodach był raz uplasował się w czołowej dziesiątce, a potem triumfował siedmiokrotnie. Austriak został trzecim zawodnikiem ze swojego kraju, który wywalczył Kryształową Kulę, a pierwszym od Felixa Gottwalda w sezonie 2000/01.

Klasyfikacja generalna PŚ

Znamy najlepszego skoczka i biegacza

Oprócz klasyfikacji generalnej rozegrano także dwie poboczne rywalizacje. Najlepszym skoczkiem został Ryota Yamamoto. Japończyk triumfował w sześciu konkursach skoków i o 122 punkty pokonał Franz-Josefa Rehrla. Jarl Magnus Riiber był trzeci, a Johannes Lamparter czwarty. Straty poniesione na skoczni najskuteczniej nadrabiał Jens Luraas Oftebro. Drugi zawodnik generalki siedmiokrotnie miał najlepszy czas biegu. W klasyfikacji biegów Norweg wygrał zdecydowanie, gromadząc 1397 punktów przy 933 oczkach Vinzenza Geigera.

Klasyfikacja skoków

Klasyfikacja biegów

źródło: informacja własna/fis-ski.com