PŚ w kombinacji. Historyczne zawody kobiet jeszcze w tym roku

Kistoryczna premiera Pucharu Świata kobiet w kombinacji nordyckiej odbędzie się w Ramsau am Dachstein. Lokalny komitet organizacyjny i Austriacki Związek Narciarski zgodzili się być gospodarzem jednego z odwołanych wydarzeń pierwotnie planowanych na Otepää w styczniu 2021 roku.

Teraz pierwszy w historii Puchar Świata kobiet odbędzie się w piątek 18 grudnia w połączeniu z Pucharami Świata mężczyzn, a także jednym dodatkowym wydarzeniem w skokach narciarskich kobiet.

– Chcielibyśmy bardzo podziękować Austriackiej Federacji Narciarskiej i organizatorom w Ramsau za ich fantastyczne wsparcie w rozpoczęciu tego wydarzenia, zwłaszcza w trudnych czasach, w których obecnie jesteśmy. Dla naszych kobiet jest to światowa premiera i będzie więc wydarzeniem, które zapisze się na kartach historii. Nie możemy się doczekać, aż to się w końcu stanie – powiedział dyrektor PŚ w kombinacji, Lasse Ottesen.

– Czas też jest doskonały. Możliwość zorganizowania jednego Pucharu Świata kobiet przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem daje nam trochę miejsca na zaplanowane w styczniu Pucharu Kontynentalnego kobiet. Pracujemy również bardzo ciężko, aby znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zaplanować wydarzenia przełożone z Lillehammer na drugi weekend Pucharu Świata kobiet przed ich debiutem w mistrzostwach świata – kontynuuje Ottesen.

Ramsau am Dachstein to bardzo tradycyjne miejsce dla zawodów w kombinacji norweskiej, które odbywają się tam od 1998 roku. Obecna premiera Pucharu Świata kobiet wiele znaczy dla organizatorów, województwa Styria i Austriackiej Federacji Narciarskiej.

– W interesie sportu Austriacki Związek Narciarski postanowił zorganizować dwie dodatkowe imprezy dla kobiet, po jednym w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich. Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności wobec naszych sportowców i chcemy wnieść swój udział w tym trudnym sezonie Pucharu Świata. Ta decyzja to również ważny sygnał dla naszych młodych sportowców. Chciałbym podziękować krajowi Styria, regionowi Ramsau, WSV Ramsau, naszemu gospodarzowi nadawcy ORF i wszystkim innym partnerom ÖSV za ich wsparcie. Bez nich przejęcie dwóch dodatkowych wydarzeń w tak krótkim czasie nie byłoby możliwe – powiedział prezes ÖSV Peter Schröcksnadel.

Dzięki decyzji w Ramsau zainaugurowany zostanie także sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet.

Źródło: FIS

Mateusz Król
Obserwuj