PŚ w kombinacji. Dominatorzy z Norwegii wciąż na czele. Sytuacja w klasyfikacjach

fot. M. Rudzińska

Za nami kolejny weekend z rywalizacją specjalistów od kombinacji norweskiej. Od piątku do niedzieli rywalizowano w Val di Fiemme we Włoszech, gdzie odbywały się zawody zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Sprawdźmy, jak prezentują się klasyfikacje generalne po zakończeniu tych zmagań.

fot. M. Rudzińska

Historyczne zawody

W piątek w Val di Fiemme odbyły się historyczne zawody dla kombinacji norweskiej. Po raz pierwszy rozegrano bowiem konkurs sztafet mieszanych. We wspólnej rywalizacji pań i panów najlepsza okazała się Norwegia, wyprzedzając Austrię i Niemcy.

Świat gonił nieobecnego lidera

W sobotę i niedzielę miała miejsce rywalizacja indywidualna. Panowie wystartowali w dwóch konkursach, w których zwyciężali Johannes Lamparter z Austrii oraz Vinzenz Geiger z Niemiec. W zawodach w Val di Fiemme nie wziął udziału norweski dominator, Jarl Magnus Riiber. Nie przeszkodziło mu to w utrzymaniu prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce zajmuje w niej Lamparter, który traci do lidera dokładnie 100 punktów. Dalej sklasyfikowani są trzej reprezentanci Niemiec. Najlepszy z nich, Vinzenz Geiger, ma 170 punktów straty do Riibera. Kolejni, a są to Terence Weber i Eric Frenzel, tracą już dużo więcej. Jedyny Polak, Szczepan Kupczak, zajmuje 51 pozycję, a jego dorobek punktowy to 2 oczka.

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Rewelacyjna Norweżka wciąż najlepsza

Panie zmierzyły się w jednych zawodach indywidualnych, rozegranych w sobotę. Zgodnie z planem zwyciężyła Gyda Westvold Hansen, wyprzedzając Anju Nakamurę z Japonii oraz Lisę Hirner z Austrii. Norweska dominatorka wygrała wszystkie dotychczasowe zawody w bieżącym sezonie i z dorobkiem 600 punktów prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ. Daleko za jej plecami trwa walka o drugie miejsce. Na ten moment walce tej przewodzą Norweżki, Ida Marie Hagen i Marte Leinan Lund. Czołową piątkę uzupełniają Ema Volavsek ze Słowenii oraz Japonka, Yuna Kasai. Pomijając niepokonaną liderkę, stawka jest bardzo wyrównana. Między drugą, a ósmą zawodniczką, są zaledwie 92 punkty różnicy.

Klasyfikacja generalna kobiet

Pozostałe klasyfikacje

W Pucharze Narodów mężczyzn prowadzą Niemcy, którzy wyprzedzają Norwegów i Austriaków. Wśród pań Norweżki są zdecydowanie najmocniejsze, a za ich plecami znajdują się Japonki oraz Niemki. Wśród panów najlepszym skoczkiem jest Jarl Magnus Riiber, ale za to w klasyfikacji biegaczy prowadzi Ilkka Herola z Finlandii. Klasyfikacja skoczkiń wśród kobiet należy oczywiście do Westvold Hansen. Fantastyczna Norweżka zajmuje jednak drugą pozycję w klasyfikacji biegaczek, a wyprzedza ją Anju Nakamura.

Puchar Narodów mężczyzn

Puchar Narodów kobiet

Klasyfikacja najlepszego skoczka

Klasyfikacja najlepszego biegacza

Najlepsza skoczkini

Najlepsza biegaczka

Źródło: informacja własna