PŚ w Klingenthal: Riessle królem Klingenthal, Watabe z Kryształową Kulą

16:40, 18.03.2018 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 17:03, 18.03.2018

Niemiec Fabian Riessle po raz drugi wygrał zawody Pucharu Świata w Klingenthal. Dzisiaj drugi był Fabian Riessle, a trzeci Akito Watabe. Japończyk zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Paweł Słowiok zajął 28. miejsce i zdobył 3 punkty.

Na skoczni w Klingenthal szalał wiatr, który uniemożliwił rozegranie kwalifikacji i serii konkursowej. Po biegu na 10 kilometrów zawodnicy przestępowali według wyników piątkowej rundy prowizorycznej. Wygrał ją Akito Watabe. Lider Pucharu Świata miał 18 sekund przewagi nad wiceliderem klasyfikacji generalnej Janem Schmidem, 36 sekund nad wczorajszym zwycięzcą Fabianem Riessle i 46 sekund nad Johannesem Rydzekiem. Najlepszy z Polaków był Paweł Słowiok, który plasował się na 33. pozycji.

W biegu fantastycznie prezentowali się Niemcy Riessle i Rydzek. Niemiecki duet po połowie dystansu dogonił i wyprzedził Jana Schmida. Na niecałe 2 kilometry przed końcem reprezentanci gospodarzy doszli także Watabego. Reprezentant Japonii próbował się bronić, ale nie był w stanie odeprzeć ataku Niemców w samej końcówce. Ostatecznie triumfował Riessle, który sięgnął po trzecie zwycięstwo z rzędu. Rydzek finiszował drugi, Watabe trzeci, a Schmid czwarty.

Akito Watabe powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej nad Janem Schmidem do 212 punktów. Przed 2 zawodami w Schonach reprezentant Japonii wywalczył sobie zwycięstwo w klasyfikacji łącznej. Akito Watabe jest drugim po Kenji Ogiwarze japońskim zdobywcą kryształowej kuli Pucharu Świata. Japoński kombinator po 6-letniej serii drugich i trzecich miejsc w końcu został najlepszym kombinatorem, wyczekując hegemonie Jasona Lamy Chappuisa i Erica Frenzela. Chappuis poinformował, że dzisiejszym startem w Klingenthal, w którym zajął 30. miejsce, zakończył karierę.

Paweł Słowiok w dzisiejszych zmaganiach zajął 28. miejsce ze stratą 2 minut i 9 sekund. Szczepan Kupczak uplasował się na 45. pozycji, Wojciech Marusarz po upadku był 54., a Paweł Twardosz 55. Marusarz i Twardosz zostali zdublowani.