PŚ w Klingenthal. Granerud ponownie najlepszy. Kamil Stoch drugi

Halvor Egner Granerud zwyciężył w sobotnim konkursie Pucharu Świata w Klingenthal. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, a trzecie Bor Pavlovcic, dla którego jest to pierwsze podium w karierze. W czołowej dziesiątce uplasowali się również Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

Po pierwszej rundzie na czele plasował się Halvor Egner Granerud. Po skoku na 140,5 metra Norweg wyprzedzał drugiego Kamila Stocha (138,5 m) o 2,1 punktu. Wirtualne podium uzupełniał Anze Lanisek (139,5 m). Za Słoweńcem plasowało się dwóch biało-czerwonych – czwarty Dawid Kubacki (138,5 m) oraz piąty Piotr Żyła (137,5 m). Do drugiej serii nie awansowało aż trzech skoczków z czołowej dziesiątki Pucharu Świata – Karl Geiger, Daniel Huber i Marius Lindvik. Występ w konkursie na pierwszej rundzie zakończył czterdziesty trzeci Tomasz Pilch (119 m).

W pierwszej części rywalizacji skoczkowie oddawali swoje próby z 14. platformy startowej. Na prośbę trenera przed skokiem Graneruda belka została obniżona o jeden stopień.

W drugiej serii swoją dominację w tym sezonie potwierdził Granerud (141,5 m). Norweg powiększył swoją przewagę do 12,6 punktu. Podium uzupełnili Kamil Stoch (134 m) oraz Bor Pavlovcic (142,5 m). Dla bardzo dobrze prezentującego się w Klingenthal Słoweńca jest to pierwsze podium w karierze. Za czołową trójką uplasował się kolejny z Polaków Piotr Żyła, który w drugiej serii uzyskał odległość 131 metrów. Na Piąte miejsce zajął Anze Lanisek (131 m), a szóste Dawid Kubacki (131,5 m). Na czternastej lokacie konkurs ukończył Jakub Wolny, który po skoku na 136 metrów awansował aż o dziewięć pozycji. Dwudziestą pierwszą pozycję zajął Andrzej Stękała (127 m), a trzydziestą Klemens Murańka (121 m).

Druga runda rozpoczęła się z 15. belki startowej. Po skoku Pavlovcica rozbieg został skrócony o dwa stopnie.

Pełne wyniki konkursu

Źródło: informacja własna