PŚ w Igls. Sezon Pucharu Świata w bobslejach i skeletonie zakończony

fot. IBSF - International Bobsleigh & Skeleton Federation

Na torze w Igls odbyła się ostatnia w tym sezonie runda Pucharu Świata w skeletonie i bobslejach. Tym samym rozstrzygnęły się losy końcowych klasyfikacji generalnych.

fot. IBSF – International Bobsleigh & Skeleton Federation

Skeletoniści i bobsleiści rywalizowali w Igls w tym sezonie już po raz trzeci. Tym samym była to także ósma, ostatnia runda Pucharu Świata i do końca sezonu pozostały tylko mistrzostwa świata. Jako pierwsi ścigali się skeletoniści. Losy klasyfikacji generalnej były już rozstrzygnięte. Martins Dukurs prowadził z dużą przewagą, a do tego Łotysza oraz czterech kolejnych zawodników w rankingu zabrakło w Igls. Wszyscy myślą już o mistrzostwach świata. Z nieobecności najgroźniejszych rywali skorzystał Aleksander Tretiakow. Po pierwszym ślizgu miał tylko dwie setne przewagi nad Craigiem Thompsonem. W drugiej części zawodów Rosjanin powiększył różnicę do 23 setnych. Po raz pierwszy na podium w karierze stanęli Thompson oraz Samuel Maier.

Wyniki – skeleton mężczyzn

Rosjanie mieli także powody do radości po zawodach kobiet. Obydwa ślizgi i tym samym całe zawody wygrała Elena Nikitina. Jej przewaga nad drugą Janine Flock wyniosła 39 setnych. Reprezentantka gospodarzy przypieczętowała zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, w której zdecydowanie wyprzedziła Tinę Hermann i Kimberley Bos. Holenderka dzisiaj po pierwszym ślizgu była 2. ex aequo z Flock, ale w drugim przejeździe była wolniejsza od Austriaczki i spadła na 3. pozycję.

Wyniki – skeleton kobiet

Dominacja w dwójkach potwierdził Francesco Friedrich. Znakomity niemiecki pilot wraz z rozpychającym Alexandrem Schuellerem wygrali obydwa ślizgi i triumfowali w całych zawodach z olbrzymią przewagą 72 setnych nad Łotyszami pod wodzą Oskarsa Kibermanisa. Friedrich w tym sezonie wygrał 11 z dwunastu zmagań w dwójkach, co jest rekordem. Pewnie triumfował także w klasyfikacji generalnej. Trzeci był Rostisław Gaitukiewicz, dla którego to pierwsze podium w karierze. W drugim ślizgu z trzeciego miejsca na piąte spadł Johannes Lochner, czyli jedyny pogromca Friedricha w tym sezonie.

Wyniki – dwójki mężczyzn

W monobobach triumfowała Breeana Walker. Australijka była najszybsza w obydwu przejazdach. W czołowej trójce znalazły się również Elana Meyers Taylor oraz Melissa Lotholz. Pierwsza trójka zawodów była taka sama także po pierwszym ślizgu.

Wyniki – monoboby

Zawody czwórek rozegrano w tym sezonie tylko czterokrotnie. Za każdym razem najlepszy był Francesco Friedrich. Podczas finału Pucharu Świata niemiecka załoga prowadzona przez mistrza olimpijskiego wygrała obydwa ślizgi. Austriacy pod wodzą Benjamina Maiera zajęli drugie miejsce ze stratą 22 setnych. Trzeci był Justin Kripps, który stracił 39 setnych. Taka sama jest kolejność w klasyfikacji generalnej.

Wyniki – czwórki

Bardzo ciekawie było podczas dwójek kobiet. Po pierwszym ślizgu prowadziła Elana Meyers Taylor z przewagą jednej setnej nad Katrin Beierl i dziewięciu setnych nad Kaille Humphries. Właśnie trzecia z tych zawodniczek najlepsza pojechała w drugiej części zawodów. Humphries sięgnęła po zwycięstwo razem ze słynną lekkoatletką Lolo Jones. Druga była Meyers Taylor, a trzecia Beierl. Austriaczka triumfowała w klasyfikacji generalnej.

Wyniki – dwójki kobiet

Klasyfikacje generalne Pucharu Świata

źródło: informacja własna