PŚ w Igls: Ósme miejsce polskiej dwójki

15:07, 24.11.2018 Kamil Karczmarek

Na torze w Igls odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie w sezonie 2018/19. Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski zajęli 8. miejsce. Ewa Kuls-Kusyk i Natalia Wojtuściszyn uplasowały się w trzeciej dziesiątce. Wygrali Natalie Geisenberger i Thomas Steu/Lorenz Koller.

Ewa Kuls-Kusyk wystartowała w dzisiejszych zawodach z numerem 1, więc Polka zainaugurowała nowy sezon w saneczkarstwie. Po pierwszym ślizgu polska saneczkarka zajmowała 25. miejsce z czasem 40,324. Nieznacznie słabiej pojechała Natalia Wojtuściszyn, która lepiej zaprezentowała się we wczorajszym Pucharze Narodów. Po pierwszym przejeździe druga z Polek była na 27. pozycji z wynikiem 40,357. Niespodziewanie na półmetku prowadziła Julia Taubitz, która ustanowiła rekord toru Igls - 39,745. Trzy czołowe miejsca należy do Niemek. Druga była Natalie Geisenberger ze stratą 24 tysięcznych, a trzecia Tatjana Huefner ze stratą około 1,5 dziesiątej części sekundy.

W drugim ślizgu świetnie pojechała Geisenberger. Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej w poprzednim sezonie była o 6 setnych szybsza od młodszej koleżanki z reprezentacji. Mistrzyni olimpijska wygrała pierwsze zawody w sezonie z czasem 1:19,619 i wyprzedziła drugą Julię Taubitz o 36 tysięcznych. Trzecie miejsce utrzymała Tatjana Huefner. Polki awansowały w klasyfikacji. Ewa Kuls-Kusyk uplasowała się na 24. miejscu ze stratą 984 tysięcznych, wyprzedzając Kanadyjkę Kylę Marie Graham. Natalia Wojtuściszyn wyprzedziła Graham i Austriaczkę Annę Saulitę. Polska zawodniczka zajęła 25. pozycję, z czasem o 9 tysięcznych gorszym od Kuls-Kusyk. Najlepszy czas drugiego przejazdu uzyskała Dajana Eitberger, która awansowała z 20. na 8. miejsce. Duży awans zanotowały także Andrea Voetter (z 10. na 5. miejsce) i Wiktoria Demczenko (z 14. na 7. miejsce).

Jedynki kobiet - wyniki

W zawodach dwójek tradycyjnie wystartowali Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski. Po pierwszym ślizgu polski duet zajmował 6. miejsce. Utrzymanie tej pozycji oznaczałoby najlepszy wynik Polaków w karierze. Jednak reprezentanci Polski spadli o dwie pozycje, przegrywając z braćmi Sics i Tobiasem Wendlem/Tobiasem Arltem, którzy świetnie pojechali w drugim przejeździe. Chmielewski/Kowalewski do zwycięzców stracili 538 tysięcznych sekundy. To dobre otwarcie polskiej dwójki, która wystartuje jutro w sprincie.

Na torze w Igls doszło do symbolicznej zmiany warty w austriackim saneczkarstwie. Pokazowy ślizg na zakończenie kariery oddali Peter Penz/Georg Fischler. Jednak Austriacy nie muszą martwić się o następców. Zawody wygrali Thomas Steu/Lorenz Koller, którzy wykorzystali znajomość toru w Igls. Reprezentanci gospodarzy prowadzili po pierwszym przejeździe i obronili się przed Toni Eggertem/Saschą Beneckenem. Duży sukces odnieśli Rosjanie Władysław Jużakow/Jurij Prokorow, którzy stanęli na najniższym stopniu podium.