PŚ w Igls. Lochner wygrał z Friedrichem, ale tylko raz

fot. IBSF- International Bobsleigh & Skeleton Federation

W Igls odbyły się kolejne zawody Pucharu Świata w bobslejach i skeletonie. Bardzo ciekawie było w tej drugiej dyscyplinie. Emocji nie zabrakło także w dwójkach bobslejowych, gdzie zwycięstwami podzielili się Johannes Lochner i Francesco Friedrich.

fot. IBSF- International Bobsleigh & Skeleton Federation

Pierwszego dnia odbyła się rywalizacja w skeletonie, w której doszło do ciekawych rozstrzygnięć. Do zmagań jako faworyt przystępował zwycięzca dwóch rund w Siguldzie, Martins Dukurs. Po pierwszym ślizgu lider Pucharu Świata prowadził, ale z takim samym czasem, jak Matt Weston. Brytyjczyk sprawił niespodziankę, ale w drugiej części zawodów nie utrzymał tak wysokiej lokacie. Ostatecznie spadł na 4. miejsce. Dukurs wygrał, ale po drugim ślizgu także musiał dzielić 1. pozycję z innym zawodnikiem. Był nim Aleksander Tretiakow, który był najszybszy w drugim przejeździe. Trzecie miejsce ze stratą zaledwie 2 setnych do czołowej dwójki zajął Nikita Tregubow.

Wyniki – skeleton mężczyzn

Głównym bohaterem zawodów kobiet była pogoda. Wiatr zwiewał na tor dużo śniegu, który utrudniał jazdę. Obsługa miała sporo pracy, a w całym zamieszaniu doszło do niebezpiecznej sytuacji. Katie Tannenbaum podczas przejazdu uderzyła w pozostawioną na trasie jazdy przez obsługę szczotkę. Na szczęście zawodniczce nic się nie stało. Pierwszy przejazd wygrała Janine Flock, ale tuż po zakończeniu tej części organizatorzy odwołali pierwszy ślizg. Rozstrzygający był tylko drugi przejazd. W trudnych warunkach najlepiej poradziła sobie Elena Nikitina. Rosjanka wygrała z przewagą 28 setnych nad Kimberley Bos oraz 45 setnych nad Janine Flock i Tiną Hermann.

Wyniki – skeleton kobiet

Po raz pierwszy w ramach transmitowanego w telewizji Pucharu Świata rozegrano zawody z cyklu Women’s Monobob World Series. Kobiece monoboby to nowa konkurencja olimpijska, więc światowa federacja dba o jej popularność. W rywalizacji w Igls doszło do rozstrzygnęcia, które pokazuje, że monoboby to zupełnie co innego niż dwójki. Wygrała Breeana Walker z Australii, która w dwójkach plasuje się zazwyczaj w dolnej części stawki. Reprezentantka Australii wyprzedziła o 44 setne Laurę Nolte i o 56 setnych Katrin Beierl. Mariama Jamanka była dopiero 8.

Monoboby kobiet

W Igls, podobnie jak w Siguldzie, rozgrywane są dwie rundy zmagań w dwójkach mężczyzn. Na Łotwie czterokrotnie triumfował Francesco Friedrich. W Austrii mistrz olimpijski już podczas pierwszych zawodów znalazł pogromcę. Był nim Johannes Lochner, który razem z Ericiem Frankem osiągnął najlepsze czasy obydwu ślizgów. Drugiego Friedricha, Lochner pokonał o 3 dziesiąte sekundy. Na trzecie miejsce z drugiego podczas drugiego przejazdu spadł Oskars Kibermanis. W Igls wystartowało już więcej dwójek niż w Siguldzie. Na starcie pojawi się Brytyjczycy, Rosjanie czy Austriacy.

Wyniki – dwójki mężczyzn 1

W niedzielę panie rywalizowały w dwójkach. Najlepsza okazała się Laura Nolte, a Sylwia Smolarek była 12. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

W drugich zawodów dwójek mężczyzn Francesco Friedrich zrewanżował się Johannesowi Lochnerowi. Friedrich zmienił rozpychającego na Thorstena Margisa. Niemcy wygrali obydwa ślizgi i wyprzedzili swoich rodaków o 16 setnych. Tym samym Francesco Friedrich umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Trzeci ponownie był Oskars Kibermanis, który stracił 35 setnych.

Wyniki – dwójki mężczyzn 2

źródło: informacja własna/ibsf.org