PŚ w Igls. Chmielewski i Kowalewski poza czołową "10"

15:44, 03.12.2022 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 15:54, 03.12.2022

Za nami pierwszy dzień zawodów Pucharu Świata w saneczkarstwie w sezonie 2022/23. Na inaugurację w Igls Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zajęli 12. miejsce. Sobotnią rywalizację zdominowali Austriacy.

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Upadki kobiecej dwójki

W tym sezonie po raz pierwszy rozgrywane są zmagania o kryształową kulę w dwójkach kobiet. Wszystko dlatego, że ta konkurencja dołączyła do programu olimpijskiego. Na starcie w Igls mieliśmy 11 duetów, w tym Polki. Dominika Piwkowska i Nikola Domowicz w Pucharze Narodów były ósme, ale w zawodach głównych poszło im dużo gorzej. Nasza dwójka zaliczyła dwie wywrotki, a po tej w drugim ślizgu nie dojechały do mety. Na własnym torze triumfowały Selina Egle i Lara Michaela Kipp. Austriaczki były najszybsze w dwóch przejazdach, w finałowym złamały granicę 40 sekund. Drugie Niemki (Jessica Degenhardt/Cheyenne Rosenthal) wyprzedziły o ponad 0,2 sekundy.

Polki na sąsiednich miejscach w jedynkach

W jedynkach oglądaliśmy Klaudię Domaradzką i Natalię Jamróz. Po pierwszym ślizgu Polki zajmowały odpowiednio 25. i 29. pozycję. Jamróz znacznie poprawiła się w drugiej części zmagań. Prowadziła aż do momentu przejazdu Domaradzkiej, wyprzedzając Ukrainki Smahę i Stevski oraz Chinkę Wang. Przez chwilę Polki zajmowały dwie czołowe pozycje, a ostatecznie zostały sklasyfikowane na 24. i 25. miejscu. Kolejne zwycięstwo powędrowało do Austrii. W dwóch przejazdach triumfowała Madeleine Egle, która wygrała z przewagą 216 tysięcznych nad Emily Sweeney. Amerykanka, która wcześniej startowała w dwójkach, zamieniła się miejscami z Julią Taubitz.

Dominacja gospodarzy w dwójkach

Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski nie zdołali uplasować się w czołowej dziesiątce w pierwszych zawodach sezonu. Polacy po dość słabym pierwszym przejeździe zajmowali 14. miejsce. W drugim ślizgu wyprzedzili Słowaków Vavercaka/Zmija oraz Amerykanów Kellogga/Seggera. Chmielewski i Kowalewski zakończyli zawody na 12. pozycji. Całe podium zajęli Austriacy. Po raz pierwszy w karierze wygrali Juri Gatt i Riccardo Schopf. Na półmetku mieli blisko 0,1 sekundy straty do Thomasa Steua i Lorenza Kollera, którzy słabo pojechali na koniec zawodów i spadli na drugie miejsce za swoich rodaków. Awans z siódmego na trzecie miejsce zanotowali kolejni Austriacy - Yannick Muller i Armin Frauscher.

Wyniki - dwójki kobiet

Wyniki - jedynki kobiet

Wyniki - dwójki mężczyzn

W niedzielę odbędą się zmagania jedynek panów oraz sprinty we wszystkich konkurencjach. Żadna z polskich telewizji nie posiada praw do transmisji Pucharu Świata. Rywalizację można oglądać na kanale federacji (FIL Luge) na platformie YouTube.