PŚ w Hochfilzen. W niedzielę pierwsze biegi ze startu wspólnego (listy startowe)

Fot. © Thonfeld/IBU

Niedzielne biegi ze startu wspólnego zakończą pucharową rywalizację biathlonistów i biathlonistek w roku 2020. Będą to pierwsze tego typu zawody w trwającej edycji Pucharu Świata. Niestety, na listach startujących w tychże wyścigach brakuje nazwisk reprezentantów Polski.

Fot. © Thonfeld/IBU

Bieg masowy jest jedną z najbardziej widowiskowych (o ile nie najbardziej widowiskową) konkurencji biathlonowego Pucharu Świata. To właśnie w tych zawodach wszyscy zawodnicy jednocześnie rozpoczynają rywalizację, której tryumfatorem zostaje ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety. Równoznaczne jest to bowiem z osiągnięciem przez daną osobę najlepszego czasu biegu połączonego ze strzelaniem i ewentualnymi karnymi rundami.

Punktualnie o godzinie 12:00 rozpocznie się pierwszy tego typu bieg w trwającej edycji biathlonowego Pucharu Świata. Jako pierwsi na linii startu staną mężczyźni. W gronie trzydziestu zawodników biorących udział w owych zawodach znajdują się przedstawiciele jedenastu nacji, przy czym najliczniejszą grupę stanowią Norwegowie. Wystartuje ich bowiem siedmiu. Bez wątpienia, będą oni faworytami do zwycięstwa w opisywanej konkurencji. Na osiem dotychczas rozegranych indywidualnych konkurencji aż sześć padło łupem „wikingów”, z czego trzy razy ręce w geście tryumfu wznosił Sturla Holm Laegreid. Czy również i w niedzielę stanie on na najwyższym stopniu podium? Szyki z pewnością będzie starał się mu pokrzyżować tryumfator klasyfikacji biegu masowego w ubiegłym sezonie, Johannes Thingnes Boe. Nie można również zapominać o Szwedach i Francuzach, którzy w trwającym cyklu zmagań pucharowych niejednokrotnie plasowali się w czołowej trójce zawodów. Można się zatem spodziewać, że rywalizacja ta dostarczy nam wielu emocji.

Lista startowa biegu ze startu wspólnego mężczyzn

Ostatnim biegiem rozgrywanym w ramach biathlonowego Pucharu Świata w roku 2020 będzie start masowy pań, który odbędzie się na dystansie 12,5 kilometra. Gwoli uzupełnienia dodajmy, że panowie będą musieli pokonać odległość o 2,5 kilometra dłuższą. Zarówno mężczyzn, jak i kobiety czekają cztery wizyty na strzelnicy. Na liście startowej kobiecych zmagań widnieje trzydzieści nazwisk reprezentantek dwunastu państw. W grupie tej najliczniej reprezentowanymi krajami są Szwecja oraz Francja, które „wystawią” po pięć zawodniczek. Wydaje się, iż głównych faworytek do zwycięstwa należy upatrywać w Norweżkach i Szwedkach. O trzeci tryumf z rzędu – a czwarty w sezonie 2020/2021 – powalczy Tiril Eckhoff. Nie można jednak zapominać o Dorothei Wierer, która w poprzedniej odsłonie rywalizacji pucharowej zdobyła małą Kryształową Kulę w opisywanej konkurencji. Dlatego wydaje się, że również i ona może włączyć się do walki o zwycięstwo w ostatnim w tym roku biegu. Początek rywalizacji pań zaplanowano na godzinę 14:25. Zarówno w wyścigu mężczyzn, jak i kobiet nie zobaczymy reprezentantów Polski.

Lista startowa biegu ze startu wspólnego kobiet

Źródło: informacja własna