PŚ w Hochfilzen. Szwedzi rewanżują się Norwegom w sztafecie, Polacy na 19. miejscu

15:30, 13.12.2020 Marta Grzyb Aktualizacja: 16:08, 13.12.2020

Zwycięstwem szwedzkiej sztafety zakończył się kolejny tydzień zmagań biathlonowego Pucharu Świata. Drugie miejsce przypadło w udziale reprezentantom Norwegii, z kolei trzecią lokatę zajęli Niemcy. Polacy w składzie: Andrzej Nędza-Kubiniec, Grzegorz Guzik, Wojciech Skorusa oraz Marcin Szwajnos uplasowali się na dziewiętnastej pozycji.

Sztafeta mężczyzn zakończyła pierwszy tydzień pucharowych zmagań w austriackim Hochfilzen. W iście zimowych warunkach pogodowych, przy gęsto padającym śniegu najlepiej poradzili sobie reprezentanci Szwecji, którzy w dzisiejszych zawodach wystąpili w składzie: Peppe Femling, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma oraz Sebastian Samuelsson.  Łącznie na strzelnicy mylili się oni ośmiokrotnie. Co ciekawe, wszystkie te błędy popełnili oni w pozycji stojącej. W "leżaku" strzelali na czysto.

Jedenaście błędów w strzelaniu i jedna karna runda do przebiegnięcia sprawiły, że batalię o pierwsze miejsce przegrała reprezentacja Norwegii. Tym, który nie wytrzymał presji, był aktualny lider Pucharu Świata, Johannes Thingnes Boe. To właśnie za sprawą jego pomyłki na strzelnicy ekipa norweska musiała pokonać dodatkowe 150 metrów biegu. W efekcie - ze stratą 5,7 sekund do Szwedów - Norwegowie uplasowali się na drugim miejscu. Przypomnijmy, że w ubiegłą niedzielę drużyny te również zajęły dwie czołowe lokaty, jednak wówczas kolejność miejsc była odwrotna.

Podium niedzielnego biegu sztafetowego uzupełniła drużyna niemiecka. Nasi zachodni sąsiedzi stracili do Szwedów 44,1 sekundy. Na strzelnicy pomylili się siedem razy. W czołowej szóstce znalazły się jeszcze reprezentacje: Rosji, Czech oraz Francji.

Na dziewiętnastej pozycji zmagania zakończyli Polacy. Jedenastokrotnie dobierali oni naboje na strzelnicy (raz musiał to uczynić Andrzej Nędza-Kubiniec, dwa razy - Wojciech Skorusa, trzy razy - Grzegorz Guzik, zaś pięć "dobierań" zanotował Marcin Szwajnos). Przed tygodniem Biało-Czerwoni zajęli dopiero dwudziestą trzecią lokatę, zatem widoczna jest niewielka poprawa ich formy.

W kolejnym tygodniu (w dniach 18-20 grudnia) biathloniści i biathlonistki dalej będą rywalizować w Hochfilzen. Tym razem jednak (oprócz sprintu i biegu pościgowego) zamiast sztafety czekać ich będzie bieg masowy.