PŚ w Hochfilzen. Sensacyjne zwycięstwo Alimbekavy, Polki bez punktów

W trzecim w tym sezonie biegu sprinterskim biathlonowego Pucharu Świata swoje pierwsze zwycięstwo odniosła Białorusinka, Dzinara Alimbekava. Drugą lokatę zajęła Tiril Eckhoff z Norwegii, zaś na najniższym stopniu podium uplasowała się Niemka, Franziska Preuss. Spośród reprezentantek Polski najlepiej spisała się Kamila Żuk, której przypadła w udziale czterdziesta dziewiąta pozycja.

Fot. IBU

Po dwóch tygodniach zmagań w fińskim Kontiolahti „karuzela” biathlonowego Pucharu Świata przeniosła się do austriackiego Hochfilzen. Pierwszą z konkurencji rozgrywanych w miejscowości położonej w dolinie Pillersee w Tyrolu był sprint kobiet. W biegu na dystansie 7,5 kilometra oraz dwukrotnym strzelaniu najlepiej poradziła sobie Białorusinka, Dzinara Alimbekava. 24-letnia zawodniczka była bezbłędna na strzelnicy. Zaprezentowała również przyzwoitą formę biegową. Dzięki temu odniosła swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo. Drugie miejsce – ze stratą 8,5 sekundy – przypadło w udziale Norweżce, Tiril Eckhoff, która zanotowała jeden błąd w strzelaniu. Podium uzupełniła Franziska Preuss z Niemiec. Straciła ona do liderki niespełna 10 sekund. Na strzelnicy pomyliła się tylko raz.

Dziwić może słaba dyspozycja znakomicie spisujących się do tej pory Szwedek. Najlepszą z reprezentantek tego kraju okazała się Elvira Oeberg, która uplasowała się na jedenastej pozycji. Przewodząca w stawce Pucharu Świata oraz zwyciężczyni dwóch poprzednich biegów sprinterskich – Hanna Oeberg – musiała zadowolić się dopiero dwudziestym dziewiątym miejscem. Co ciekawe, obie siostry popełniły po dwa błędy na strzelnicy, jednak tym razem znacznie szybciej biegła młodsza z nich.

Polki ponownie nie zachwyciły. Żadna z podopiecznych trenera Michaela Greisa nie zameldowała się w najlepszej czterdziestce. Na 49. miejscu zmagania zakończyła Kamila Żuk (3 pudła), „oczko” niżej uplasowała się Kinga Zbylut (2 błędy na strzelnicy). Joannie Jakiele przypadła w udziale 65. lokata (2 niecelne strzały), zaś Karolina Pitoń musiała zadowolić się 92. pozycją (4 pomyłki w strzelaniu). W związku z tym w niedzielnym biegu pościgowym udział wezmą Żuk oraz Zbylut.

Wyniki sprintu kobiet

Źródło: informacja własna