PŚ w Hochfilzen. Norweżki wracają na zwycięską ścieżkę, Polki na 13. pozycji

fot. langrenn.com

Reprezentantki Norwegii, Karoline Knotten, Ingvild Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff i Marte Olsbu Roeiseland, zwyciężyły w drugiej tegorocznej biathlonowej sztafecie, rozgrywanej w Hochfilzen. Dalsze miejsca na podium zajęły drużyny Francji i Szwecji, a Polki dobiegły trzynaste.

fot. langrenn.com

Już na pierwszym strzelaniu, za sprawą Anais Bescond, kłopoty miała reprezentacja Francji. 33-latka dobierała trzykrotnie i uchroniła się przed karną rundą, ale straciła sporo czasu do liderek – niemal minutę. Nie zdążyła go nadrobić przed strefą zmian. Tam na czele znajdowało się kilka faworyzowanych sztafet z niewielkimi różnicami – Norweżki (Knotten), Szwedki (Skottheim) i Niemki (Hammerschmidt) nie dobierały nawet raz. Kinga Zbylut dobierała czterokrotnie i zmieniła się z Karoliną Pitoń jako czternasta.

Na strzelnicy panowały dziś dobre warunki i każdy strzał dobierany powodował spadek w klasyfikacji. Pitoń wyjątkowo długo mierzyła, poza tym dobierała trzykrotnie leżąc i raz stojąc. Kadra Polski spadła wobec tego na 18. miejsce. Na czele – równie duże przetasowania. Norweżki i Niemki biegły karną rundę, a w ścisłej czołówce obok Szwedek (Persson) zameldowały się Ukrainki (Dżyma), Włoszki (Lardschneider) i Czeszki (Davidova). Nadrabiały też Francuzki za sprawą Simon.

Dwie nacje, które biegały dodatkowe 150 metrów, szybko wróciły do gry. Za sprawą Eckhoff i Hettich Norweżki i Niemki prowadziły po piątym strzelaniu. Z kolei Hanna Oeberg biegła karną rundę, a marzenia o wygranej sztafety Trzech Koron legły w gruzach. Tiril Eckhoff prezentowała wyśmienitą formę na trasie, Norweżka dobiegła do strefy zmian z dość komfortową przewagą. O dalsze miejsca na podium zdawały się walczyć Francuzki, Niemki i Włoszki. Kamila Żuk strzelała bardzo dobrze i wysforowała naszą sztafetę na 13. pozycję.

Jedynym zadaniem Marte Olsbu Roeiseland było utrzymanie pierwszej lokaty. Doświadczona Norweżka zrealizowała to i po wpadce w Kontiolahti to reprezentantki kraju fiordów triumfowały. Anais Chevalier-Bouchet wyprowadziła Francuzki na miejsce drugie, a Elvira Oeber dzięki fantastycznemu strzelaniu zapewniła Szwecji miejsce trzecie. Czołową piątkę uzupełniły Niemki i Włoszki. Anna Mąka świetnie strzelała, nie potrzebowała nawet dobierań, i utrzymała trzynastą pozycję.

Wyniki sztafety kobiet 

źródło: biathlonworld.com