PŚ w Hochfilzen. Niespodziewane zwycięstwo Peiffera w biegu masowym na zakończenie roku

Fot. © Manzoni/IBU

Reprezentant Niemiec, Arnd Peiffer, po bezbłędnym strzelaniu zwyciężył w pierwszym w tym sezonie biegu ze startu wspólnego. Drugie miejsce zajął Szwed, Martin Ponsiluoma, z kolei trzecie – Tarjei Boe z Norwegii. W zawodach tych nie startowali Polacy.

Fot. © Manzoni/IBU

Od biegu ze startu wspólnego mężczyzn rozpoczęła się kolejna biathlonowa niedziela. Co ciekawe, w bieżącej edycji Pucharu Świata właśnie dziś po raz pierwszy rywalizowano w tejże konkurencji. W sumie w trwającym sezonie zaplanowano pięć tego typu wyścigów, które – bez wątpienia – są niezwykle dynamiczne, widowiskowe oraz emocjonujące.

Pogoda w Hochfilzen sprzyjała dzisiaj rozgrywaniu zawodów. W tych korzystnych, a zarazem i sprawiedliwych warunkach najlepszą dyspozycję zaprezentował Arnd Peiffer, który po raz dziesiąty w karierze mógł cieszyć się z pucharowego tryumfu. Było to jednak jego pierwsze zwycięstwo w biegu masowym. Niemiec był bezbłędny na strzelnicy i o 1,3 sekundy wyprzedził drugiego dziś Martina Ponsiluomę ze Szwecji, który – ze względu na jedną pomyłkę w strzelaniu – musiał pokonać dodatkowe 150 metrów. Podium biegu rozgrywanego na dystansie 15 kilometrów uzupełnił starszy z braci Boe – Tarjei. Podobnie jak Szwed, oddał on jeden niecelny strzał. Jego strata do zwycięzcy wyniosła 9,3 sekundy.

Na szóstym miejscu zmagania zakończył zwycięzca dwóch poprzednich wyścigów zaliczanych do klasyfikacji biathlonowego Pucharu Świata – będący wielkim objawieniem trwającego sezonu – Sturla Holm Laegreid, który do ostatniego strzelania przewodził stawce, jednak w decydującym momencie oddał niecelny strzał i to kosztowało go utratę pozycji na podium. Tuż za nim uplasował się lider cyklu pucharowego, Johannes Thingnes Boe. Utytułowany Norweg musiał przebiec aż trzy karne rundy. Zanotował on w ten sposób swój najgorszy występ w sezonie.

Tym samym był to ostatni w tym roku kalendarzowym start biathlonistów w ramach rywalizacji w Pucharze Świata. Dziś czekają nas jeszcze emocje związane ze zmaganiami pań, które rozpoczną się o godzinie 14:25.

Wyniki biegu ze startu wspólnego mężczyzn

Źródło: informacja własna