PŚ w Hochfilzen. Francuski dublet w biegu pościgowym. Grzegorz Guzik tym razem bez punktów

13:00, 11.12.2021 Marta Grzyb Aktualizacja: 13:34, 11.12.2021

Quentin Fillon Maillet z Francji zwyciężył w biegu pościgowym rozgrywanym w Hochfilzen w ramach biathlonowego Pucharu Świata. Na drugiej pozycji uplasował się jego rodak, Emilien Jacquelin, zaś trzecią lokatę zajął Sebastian Samuelsson ze Szwecji. Na 58. miejscu zmagania ukończył jedyny z Polaków startujących w dzisiejszych zawodach, Grzegorz Guzik.

© Manzoni/IBU

Po piątkowych sprintach nadszedł czas na rozegranie kolejnych pucharowych zawodów w Hochfilzen. W sobotnie popołudnie jako pierwsi do rywalizacji przystąpili panowie, którzy walczyli w biegu pościgowym na dystansie 12,5 kilometra.

Gonić króliczka

Tym, który zainaugurował dzisiejsze zmagania, był Niemiec, Johannes Kuehn. Było to konsekwencją jego niespodziewanego tryumfu we wczorajszym sprincie. 14 sekund po nim na trasę wyruszył Martin Ponsiluoma ze Szwecji, zaś kolejne 7 sekund później wystartował Białorusin, Anton Smolski.

Niemiecki biathlonista nie miał zamiaru oddać bez walki prowadzenia w dzisiejszym biegu. Po trzech wizytach na strzelnicy miał on czyste konto. Wydawało się, że ma realne szanse, by ponownie stanąć na pucharowym podium. Czwarte strzelanie zdecydowało jednak o wszystkim. Za sprawą trzech pudeł Kuehn musiał przebiec dodatkowe 450 metrów, przez co ostatecznie uplasował się na 15. pozycji.

Francuska dominacja

Zwycięzcą biegu został Francuz, Quentin Fillon Maillet, który zaledwie raz pomylił się na strzelnicy. 32,1 sekundy po nim linię mety przekroczył dwukrotny mistrz świata w tej konkurencji, Emilien Jacquelin. Podobnie, jak tryumfator zawodów, również i on oddał jeden niecelny strzał.

Trzecia pozycja przypadła w udziale Sebastianowi Samuelssonowi ze Szwecji (2 pudła; + 38,2 sek.), choć początkowo na tablicy wyników w miejscu tym widniało nazwisko kolejnego Francuza - Simona Desthieux. Ostatecznie jednak okazało się, że to zawodnik Trzech Koron może cieszyć się ze swojego czwartego podium w tym sezonie.

Sobota bez punktów

Dzisiejszego starcia z pewnością nie będzie dobrze wspominać Grzegorz Guzik. Jedyny z Polaków startujących w tych zawodach musiał przebiec aż siedem karnych rund. Tak słaba dyspozycja strzelecka sprawiła, że Polak spadł z 28. lokaty, jaką zajmował po sprincie, na 58. miejsce. Za nim uplasował się tylko jeden biathlonista. Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów z rywalizacji zrezygnował Ukrainiec, Artem Pryma.