PŚ w Hochfilzen. Dominacja Norwegów w sztafecie. Polacy walczyli o ukończenie biegu

© Manzoni/IBU

Reprezentacja Norwegii odniosła pewne zwycięstwo w rywalizacji sztafet w Hochflizen. Drugie miejsce zajęli Szwedzi, a trzecie Niemcy. Polacy do końca walczyli o to, aby nie doszło do zdublowania. Ostatecznie naszym zawodnikom udało się dobiec do mety na 16 miejscu.

© Manzoni/IBU

Włosi przez chwilę na czele

Rywalizacja sztafet rozgrywana jest w formacie 4×7,5 km. Na każdego z czterech zawodników czekają 2 wizyty na strzelnicy. Od początku sobotniej rywalizacji na czele znajdowali się Norwegowie. Pozycję lidera stracili na chwilę podczas drugiej zmiany, kiedy to na prowadzenie wyszli Włosi za sprawą świetnej postawy Tommaso Giacomelego. Później jednak na trasę w barwach Norwegii wybiegł Johannes Thingnes Boe. Pięciokrotny mistrz olimpijski spisał się znakomicie i wyprowadził swoją reprezentację na prowadzenie. Na ostatnią zmianę przybiegł z przewagą ponad minuty nad Francuzem, Emilienem Jacquelinem. Trzecią pozycję zajmowali w tamtym momencie Szwedzi, a czołową piątkę uzupełniali Niemcy i Finowie.

Norwegowie najlepsi, choć z małymi problemami

Kiedy na trasę wybiegli ostatni zawodnicy z każdej drużyny, wydawało się zatem, że walka o zwycięstwo jest już rozstrzygnięta. Niespodziewanie duże problemy podczas ostatniego strzelania miał jednak Vetle Sjaastad Christiansen. Ostatecznie Norwegowie obronili zwycięstwo, ale ich przewaga na mecie stopniała do 20 sekund. Drugą pozycję zajęli Szwedzi, a podium uzupełnili Niemcy. W czołowej piątce znaleźli się jeszcze Francuzi i Finowie, którzy stracili do zwycięzców 2 minuty.

Polacy dobiegli do mety

Reprezentacja Polski przybiegła do mety na 16 miejscu. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Andrzej Nędza-Kubiniec, Marcin Zawół, Grzegorz Guzik oraz Jan Guńka. Polakom udało się uniknąć zdublowania, co prawie do samego końca biegu nie było takie pewne. Za nami na mecie pojawili się tylko Estończycy. Zdjęte z trasy zostały trzy reprezentacje: Kazachstanu, Bułgarii i Mołdawii. W niedzielę w Hochfilzen na panów czekać będzie jeszcze bieg pościgowy.

Wyniki

Źródło: informacja własna