PŚ w Hinzenbach. Kriznar ze zwycięstwem i Koroną Alp. Premierowe podium Pagnier

15:16, 27.02.2022 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 15:41, 27.02.2022

Nika Kriznar odniosła trzecie w tym sezonie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Słowenka zwyciężyła także w debiutującym w tym sezonie turnieju Kor Podium uzupełniły Marita Kramer i Josephine Pagnier. Polki nie startowały.

Dyskwalifikacja mistrzyni

Już w kwalifikacjach szansę na zwycięstwo w Koronie Alp straciła triumfatorka sobotniego konkursu, Ursa Bogataj, mistrzyni olimpijska z Pekinu. Słowenka została zdyskwalifikowana, ponieważ wystartował, zanim zapaliło się zielone światło. W rundzie kwalifikacyjnej całe wirtualne podium zajęły jej rodaczki. Triumfowała Nika Kriznar (87 m), na drugiej lokacie uplasowała się Maja Vtic (86 m), a na trzeciej Spela Rogelj (83,5 m). Czwarta była liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i wiceliderka austriackiego cyklu, Marita Kramer.

Kriznar liderką na półmetku

Na półmetku liderką była zwyciężczyni kwalifikacji. Kriznar uzyskała 88,5 metra, co dało jej 6,7 punktu przewagi nad Fridą Westman (88,5 m). Czołową trójkę uzupełniała Josephine Pagnier (84,5 m), a czwarta była Abigail Strate (85 m), kanadyjska medalistka olimpijska. Piątą lokatę zajmowała Thea Minyan Bjoerseth, szóste Spela Rogelj, a siódme Sofja Tichonowa. Czołową dziesiątkę uzupełniały Chiara Kreuzer, Yuki Ito i Marita Kramer.

Słowenka z Koroną Alp

W drugiej serii świetną dyspozycję potwierdziła Nika Kriznar, uzyskując 92,5 metra. To dało jej zwycięstwo z ponad dwudziestopunktową przewagą. Na drugiej lokacie uplasowała się Marita Kramer, która awansowała dzięki próbie na 91,5 metra. Podium uzupełniła Josephine Pagnier (85 m(. Dla Francuzki do pierwsze w karierze miejsce w pierwszej trójce pucharowych zawodów. Po raz drugi podczas weekendu w Hinzenbach czwarte miejsce zajęła Frida Westman. Piąta była Tichonowa, szósta Rogelj, a siódma Lisa Eder. Na ósmą lokatę spadła Abigail Strate. Aż o dwanaście miejsc awansowała Maja Vtic, która na półmetku zajmowała 29. lokatę.

Dzięki świetnym niedzielnym skokom i dyskwalifikacji Bogataj pierwszą triumfatorką austriackiej Korony Alp została Nika Kriznar. W trzech konkursach indywidualnych Słowenka zgromadziła 701 punktów, co dało jej 16,7 punktu przewagi nad Maritą Kramer. Trzecie miejsce w cyklu zajęła Lisa Eder, a czwarte Frida Westman.