PŚ w Heerenveen: Polki blisko podium w wyścigu drużynowym

21:29, 10.11.2017 Marek Cielec

W Heerenveen rozpoczął się dziś Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2017/2018. Na początek odbyły się wyścigi na 500 metrów, ze startu wspólnego oraz konkurencja drużynowa. Na holenderskim torze nie zabrakło reprezentantów Polski.

W zmaganiach kobiet na 500 metrów w dywizji B wystartowała Natalia Czerwonka. Polka zajęła 14. miejsce, a najlepszy czas uzyskała Amerykanka Brittany Bowe. W dywizji A triumfowała Japonka Nao Kodaira (bijąc jednocześnie rekord toru), drugie miejsce zajęła Koreanka Sang-Hwa Lee, a trzecie Rosjaka Angelina Golikowa.

Wyniki 500 m kobiet - dywizja A

Wyniki 500 m kobiet - dywizja B

Męska rywalizacja na 500 metrów zakończyła się zwycięstwem Norwega Håvarda Holmefjorda Lorentzena. Drugi był Niemiec Nico Ihle, a trzeci Holender Kai Verbij. Siódme miejsce zajął Artur Waś ze stratą 0,27 sek. do Norwega. W dywizji B wystartowało kolejnych trzech Polaków. Artur Nogal uplasował się na 10. pozycji, Piotr Michalski na 12., a Sebastian Kłosiński na 24. Najszybszy był Jan Smeekens z Holandii.

Wyniki 500 m mężczyzn - dywizja A

Wyniki 500 m mężczyzn - dywizja B

W wyścigu drużynowym mężczyzn wystąpiła polska czwórka w składzie Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański, Zbigniew Bródka). Ich jazda wystarczyła jednak dopiero na 9. miejsce. Najlepsi byli natomiast Koreańczycy tuż przed Norwegami i Nowozelandczykami. Lepiej poradziły sobie Polki w wyścigu kobiet. Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Katarzyna Bachleda-Curuś były blisko podium i zajęły 4. lokatę. Najlepszy czas uzyskały Japonki, drugie były Holenderki, a trzecie Kanadyjki.

Wyniki drużynowych biegów pościgowych mężczyzn

Wyniki drużynowych biegów pościgowych kobiet

Na zakończenie dzisiejszych zmagań odbyły się wyścigi półfinałowe kobiet i mężczyzn ze startu wspólnego. Ta konkurencja zadebiutuje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. Do jutrzejszych wyścigów finałowych awansowało po 8 zawodników z każdego półfinału. W pierwszym biegu półfinałowym pań wystartowała Luiza Złotkowska. Nie był to jednak udany występ. Polka zajęła dopiero 16. miejsce. Pierwsze miejsce z 66 punktami wywalczyła sobie Holenderka Irene Schouten, drugie Francesca Bettrone z Włoch, która zdobyła 43 punkty, a trzecie Niemka Claudia Pechstein z 20 punktami. Drugi półfinał był dla nas bardziej szczęśliwy. Drugie miejsce zajęła w nim Magdalena Czyszczon, która zdobyła 40 punktów i uległa tylko Holenderce Janneke Ensing (65 punktów). Na trzeciej pozycji znalazła się Austriaczka Vanessa Herzog (25 punktów).

Wyniki 1. półfinału wyścigu ze startu wspólnego kobiet

Wyniki 2. półfinału wyścigu ze startu wspólnego kobiet

Również w półfinałach rywalizacji ze startu wspólnego mieliśmy dwóch reprezentantów Polski. W pierwszym wystąpił Roland Cieślak, który zajął 13. miejsce. Pierwszy był Japończyk Ryosuke Tsuchiya (60 punktów), drugi Koreańczyk Seung-Hoon Lee (41 punktów), a czwarty Belg Bart Swings (21 punktów). W drugim półfinale dobrze spisał się Konrad Niedźwiedzki, który linię mety przekroczył jako trzeci, dzięki czemu zainkasował 20 punktów. Lepsi od niego byli tylko Łotysz Haralds Silovs (61 punktów) oraz Kanadyjczyk Olivier Jean (40 punktów).