Finał PŚ w Falun: Wzruszający koniec. Szwedzki finał dla Bjoergen, bieg dla Diggins, kula dla Weng

Marit Bjoergen wygrała finał Pucharu Świata w Falun. Norweżka dobiegła jako pierwsza na metę w biegu na 10 km łyżwą. Druga była Jessica Diggins, która miała najlepszy czas biegu i to ona zajęła drugie miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata. Trzecia była kolejna z Amerykanek – Sadie Bjoernsen. Kula trafiła do Heidi Weng. Dla niektórych zawodniczek to był także ostatni start.

Marit Bjoergen przystępowała do biegu pościgowego na dziesięć kilometrów łyżwą z dużą przewagą nad drugą Amerykanką Jessicą Diggins. Od początku można było obstawiać ją jako główną faworytkę do zwycięstwa. Norweżka nie zawiodła i odniosła triumf, lecz to nie ona była dziś najszybsza (trzeci czas). Najszybsza była Diggins. Trzecie miejsce zajęła Sadie Bjoernsen, pokonując na finiszu Ranghild Hagę oraz Astrid Jacobsen. Szósta była Krista Parmakoski, siódma Charlotte Kalla. Ósme miejsce zajęła Ingvild Flugstad Oestberg. Gdyby Norweżka była wyżej, wyprzedziłaby w klasyfikacji generalnej Heidi Weng, która w dzisiejszym biegu uplasowała się na dopiero osiemnastej lokacie z dwudziestym czasem netto. Sylwia Jaśkowiec była 42.

Wyniki finału Pucharu Świata 

Czasy netto biegu

Klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrała Heidi Weng. Norweżka swoją postawą znacznie odbiegała od zdobywających kulę Justyny Kowalczyk, Marit Bjoergen czy Therese Johaug. Norweżka co prawda wygrała Tour de Ski, ale druga część sezonu była bardzo przeciętna. a igrzyska i zawody o nich niezwykle słabe. Weng startowała jednak we wszystkich biegach i dzięki temu zdołała uzyskać 1476 pkt. Bardzo mało straciła do niej Jessica Diggins – zaledwie czterdzieści punktów. W przyszłym sezonie Amerykanka będzie główną faworytką do kryształowej kuli w przyszłym sezonie. Na trzecie miejsce po finale Pucharu Świata spadła Ingvild Oestberg mająca szanse nawet na triumf. Na czwartej lokacie została sklasyfikowana Krista Parmakoski, a na piątym Marit Bjoergen. W klasyfikacji dystansowej zwyciężyła Weng przed Oestberg i Diggins, a w sprinterskiej – Falla przed Nilsson oraz Caldwell. W zestawieniu młodzieżowym wygrała Natalia Neprajewa, przed Anastazją Sedovą i Ebbą Andersson.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2017/2018

Klasyikacja dystansowa

Klasyfikacja sprinterska

Klasyfikacja w kategorii U-23

Wiele wspaniałych biegaczek już nie zobaczymy na trasach Pucharu Świata. Dzisiejszymi zawodami karierę zakończyły: Aino Kaisa Saarinen, Kikkan Randall, Elizabeth Stephen i Anna Haag. Finka, Amerykanki i Szwedka były ikonami biegów narciarskich i przez wiele lat znajdowały się w czołówce, dlatego zakończenie było niezwykle wzruszające. Niedługo decyzję o dalszej karierze podejmie Justyna Kowalczyk oraz Stephanie Boehler. Więcej o tych zawodniczkach i nie tylko ujrzycie niedługo u nas, na Sportsinwinter.pl.

Źródło: Informacja własna

Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.