PŚ w Falun. Triumf Linn Svahn, Johaug trzecia

15:39, 30.01.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:56, 30.01.2021

Zwycięstwem Linn Svahn zakończyła się rywalizacja w biegu masowym na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w szwedzkim Falun. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Julia Stupak, a dopiero trzecia była Therese Johaug, dla której to druga z rzędu porażka w biegu dystansowym.

Sobotni bieg ze startu wspólnego w Falun rozgrywany na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym był niezwykle wyrównany, mimo ciągłych prób rwania tempa przez Therese Johaug. Norweżka na podbiegach starała się odskoczyć od rywalek, ale na zjazdach była doganiana przez grupę pościgową składającą się z kilku zawodniczek ze Szwedkami na czele. Taki stan rzeczy utrzymał się praktycznie do samego końca rywalizacji.

Na niespełna kilometr przed metą z grona biegaczek walczących o triumf odpadła Ebba Andersson, która przewróciła się na jednym ze zjazdów. Do przodu ruszyła natomiast druga ze Szwedek - Linn Svahn, która na dojeździe do stadionu wykorzystała przewagę swoich warunków fizycznych i jako pierwsza minęła linię mety, odnosząc czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Na drugie miejsce, dzięki świetnej postawie na finiszowej prostej, przebiła się Rosjanka Julia Stupak, która przegrała z reprezentantką Trzech Koron o zaledwie +0,4 sek.

Zaciętą walką o miejsce na najniższym stopniu podium stoczyły Therese Johaug i Katharina Hennig. Zwycięsko z tego pojedynku wyszła Norweżka (+0,9 sek), która pokonała Niemkę o przysłowiowy czubek narty (+1,1 sek).  Na piątej pozycji finiszowała Rosjanka Jana Kirpiczenko (+1,5 sek), a szósta była Helene Marie Fossesholm, która w końcówce biegu odrobiła część strat do liderek. Siódme miejsce zajęła liderka Pucharu Świata Jessie Diggins, ósma była Heidi Weng, a dziewiąta Frida Karlsson. Czołową dziesiątkę zamknęła Ebba Andersson.