PŚ w Falun: Stina Nilsson i Johannes Klaebo najlepsi w sprincie łyżwą

16:06, 16.03.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 16:26, 16.03.2019

Stina Nilsson oraz Johannes Klaebo wygrali sobotnie sprinty rozgrywane techniką dowolną w Falun. Szwedka wyprzedziła Maiken Caspersen Fallę i Maję Dahlqvist, a Norweg Emila Iversena i Sindre Skara.

Dzisiejszy pucharowy sprint techniką łyżwową rozgrywany w Falun dostarczył wielu emocji. W fazach ćwierćfinałowych i półfinałowych wielu biegaczy upadało, tracąc szanse na awans. U pań bój o wygraną w szwedzkiej miejscowości toczyły Maiken Caspersen Falla i Stina Nilsson. Ku uciesze miejscowej publiczności triumf odniosła Nilsson, która zaprezentowała po raz kolejny kapitalną dyspozycję na ostatniej prostej. Szwedzka biegaczka tym samym wywalczyła piąte zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata 2018/2019. Drugie miejsce zajęła mistrzyni z Seefeld Norweżka Falla. Podium uzupełniła druga z reprezentantek gospodarzy Maja Dahlqvist, a tuż za czołową trójką uplasowała się trzecia z nich - Ida Ingemarsdotter. Na piątej pozycji sprint ukończyła liderka klasyfikacji generalnej cyklu PŚ Ingvild Flugstad Oestberg. 28-latka znacznie powiększyła przewagę punktową nad Rosjanką Natalią Nieprajewą, która odpadła w eliminacjach. W finale biegła także słoweńska biegaczka - Anamarija Lampic.

Wyniki sprintu kobiet

W rywalizacji mężczyzn zwycięstwo odniósł Johannes Klaebo. Norweg niespodziewanie zajął dopiero trzecie miejsce w swoim półfinale, lecz w decydującej fazie pokazał niesamowitą moc. 22-latek zapewnił sobie triumf w sprinterskiej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz znacząco się zbliżył do dużej Kryształowej Kuli. Drugą i trzecią lokatę zajęli również norwescy biegacze - za Klaebo finiszował Emil Iversen, a na podium stanął także Sindre Skar. Federico Pellegrino tym razem nie znalazł się w czołowej trójce. Włoch został sklasyfikowany na czwartej pozycji. Świetny występ zaliczył młody reprezentant gospodarzy Martin Bergstroem. Ukończył on zawody na piątym miejscu. Szósty był dziś Eirik Brandsdal.