PŚ w Falun: Sprinty klasykiem dla Linn Svahn i Påla Golberga

fot. Patrycja Korczewska

fot. Patrycja Korczewska

Reprezentantka gospodarzy Linn Svahn i Norweg Pål Golberg wygrali sprinty stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w szwedzkim Falun. Podium rywalizacji pań uzupełniły Natalia Niepriajewa i Jonna Sundling, a panów Erik Valnes i Aleksander Bolszunow.

Bieg kobiet:

Linn Svahn przed własną publicznością potwierdziła swoją wysoką formę sprinterską i w świetnym stylu wygrała zawody w Falun. Reprezentantka kraju Trzech Koron w finale, który dość nietypowo był rozgrywany w siedmioosobowym składzie ze względu na wyrównaną walkę w drugiej serii półfinałowej, nie miała łatwego zadania, ale mimo to na finiszu pokonała bardziej doświadczone biegaczki. Zaledwie 20-letnia Szwedka odniosła tym samym trzecie w sezonie zwycięstwo.

Tuż za plecami Linn Svahn finiszowała Rosjanka Natalia Niepriajewa, a trzecia była rodaczka zwyciężczyni – Jonna Sundling. Stawkę finałową uzupełniły Anamarija Lampič, Maiken Caspersen Falla, Astrid Jacobsen i Sophie Caldwell.

Do półfinału sprintu w Falun zdołała także awansować liderka klasyfikacji generalnej PŚ Norweżka Therese Johaug.

wyniki biegu kobiet

Bieg mężczyzn:

Rywalizacja w sprincie mężczyzn nie miała wyraźnego faworyta, bowiem z powodu kontuzji w zawodach nie wystartował Johannes Hoesflot Klaebo. Nieobecność norweskiego mistrza wykorzystał jego rodak Pål Golberg, który wysoką formą błysnął już w rozgrywanych w południe eliminacjach.

29-letni biegacz w finale musiał do samego końca odpierać ataki swojego rodaka Erika Valnesa i Rosjanina Aleksandra Bolszunowa, ale ostatecznie mógł się cieszyć z pierwszego zwycięstwa od sezonu 2016/2017. Drugie miejsce zajął najlepszy w eliminacjach Valnes, a na najniższym stopniu podium stanął lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Aleksander Bolszunow.

Stawkę finałową uzupełnili Federico Pellegrino, Haavard Solaas Taugboel i Teodor Peterson.

Polacy odpadli w eliminacjach.

wyniki sprintu mężczyzn

Źródło: informacja własna