PŚ w Falun. Norweski triumf na zakończenie sezonu. Długo wyczekiwane podium Halfvarssona

12:53, 12.03.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:47, 12.03.2022

Norweg Didrik Toenseth okazał się najlepszy na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Falun, triumfując tym samym w ostatnim indywidualnym biegu sezonu 2021/2022. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Calle Halfvarsson, który powrócił na podium po ponad trzech latach. Trzeci był Harald Oestberg Amundsen. Polacy w sobotę nie zdobyli punktów. Najbliżej czołowej trzydziestki był Dominik Bury, który został sklasyfikowany na 34. pozycji.

Bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym w Falun nie miał wyraźnego faworyta, bowiem na starcie zabrakło kilku czołowych biegaczy z Johannesem Hoesflotem Klaebo i wykluczonymi Rosjanami na czele. Pod nieobecność dotychczasowych dominatorów sezonu na jednego z głównych kandydatów do zwycięstwa wyrastał Simen Hegstad Krueger, który doskonale czuje się właśnie na tym dystansie. Duże szanse dawano także pozostałym Norwegom oraz zawsze mocnym w stylu dowolnym Francuzom.

Norwesko-szwedzkie podium

Ostatecznie najlepszy w ostatnim indywidualnym starcie sezonu okazał się Didrik Toenseth, który jako jedyny z całej stawki złamał granicę 32 minut i na mecie zameldował się z wynikiem 31:57,6 min. Norweg zwycięstwo zapewnił sobie dzięki dobrej postawie w drugiej części dystansu. Na półmetku Toenseth tracił bowiem kilka sekund do prowadzącego Calle Halfvarssona. by na finiszu pokonać Szweda o dziewięć sekund.

Dla doświadczonego reprezentanta gospodarzy drugie miejsce to i tak duży sukces i przełamanie pewnej niemocy, gdyż raz ostatni na podium zawodów Pucharu Świata stanął on podczas inauguracji sezonu w Ruce w 2018 roku. Na trzecim miejscu finiszował 23-letni Harald Oestberg Amundsen (+20,4 sek), który na końcowych metrach w korespondencyjnym pojedynku pokonał Hansa Christera Holunda (+21,2 sek).

Dwie kolejne pozycje także przypadły w udziale reprezentantom Norwegii. Piąty był zwycięzca z Oslo Martin Loewstroem Nyenget (+23,6 sek), a szóste miejsce zajął Sjur Roethe (+28,2 sek). Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Amerykanin Scott Patterson (+42 sek), ósmy był Clement Parisse z Francji, a dziewiąty Kanadyjczyk Olivier Leveille. Czołową dziesiątkę zamknął zdobywca małej kryształowej kuli za dystanse Fin Iivo Niskanen, który miał identyczny czas jak Andrew Musgrave (+51 sek).

Polacy bez punktów

W biegu na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym wystartowało czterech reprezentantów Polski, ale żadnemu z nich nie udało się wywalczyć pucharowych punktów. Najbliżej tego osiągnięcia był Dominik Bury, który uplasował się na 34. pozycji ze stratą minuty i 50 sekund do triumfatora. Naszego zawodnika od trzydziestej lokaty dzieliły niespełna cztery sekundy. Gorzej poszło pozostałym podopiecznym Lukasa Bauera. Maciej Staręga zajął 64. miejsce (+4:04 min), "oczko" niżej sklasyfikowany został Kamil Bury (+4:05 min). Na 70. pozycji finiszował Mateusz Haratyk.