PŚ w Falun: Kolejny triumf Aleksandra Bolszunowa

10:55, 09.02.2020 Daniel Topczewski Aktualizacja: 14:34, 09.02.2020

fot: M. Rudzińska

Aleksander Bolszunow potwierdził swoją wysoką formę i zwyciężył w biegu ze startu wspólnego na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym w Falun. Rosjanin na finiszu pokonał Norwega Sjura Roethe i odniósł czwarte z rzędu dystansowe zwycięstwo. Trzecie miejsce zajął rodak triumfatora biegu - Iwan Jakimuszkin.

Ostatnie tygodnie są prawdziwym popisem Aleksandra Bolszunowa, który od Nowego Roku praktycznie nie schodzi z podium zawodów Pucharu Świata (pomijając siódme miejsce w sprincie w Oberstdofie) i wygrywa bieg za biegiem. Nie inaczej było też dziś na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym w Falun. Rosjanin od startu trzymał się w ścisłej czołówce i wysuwał się na prowadzenie wtedy, gdy było to potrzebne, czyli na premiach punktowych usytuowanych na punktach pomiaru po 6,7 km i po 11,7 km, które wygrał.

Na ostatnich kilometrach lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata narzucił nieco wyższe tempo, aby oderwać się od rywali. Ta sztuka niemal mu się udała, bowiem czołowa grupa nieco się rozerwała, ale za plecami Bolszunowa nadal podążał Norweg Sjur Roethe, który nie zamierzał rezygnować z walki o zwycięstwo. Na finiszowej prostej doszło do sprinterskiego finiszu, z którego obronną ręką wyszedł reprezentant Rosji. Bolszunow wygrał bieg z czasem 33:10,3 min i odniósł czwarte z rzędu zwycięstwo na dystansach. Ostatnim zawodnikiem, który mógł się pochwalić takim osiagnięciem, był Siergiej Ustiugow w sezonie 2016/2017.

Tuż za plecami Aleksandra Bolszunowa finiszował Sjur Roethe (+0,8 sek), dla którego jest to piąte podium w sezonie. Trzecie miejsce w Falun zajął natomiast Iwan Jakimuszkin (+9,7 sek), który na końcowych metrach rozprawił się ze swoim rodakiem Andriejem Mielniczenko (+10,5 sek) i Norwegiem Hansem Christerem Holundem (+11 sek).

Na szóstej pozycji sklasyfikowano Simena Hegstada Kruegera, siódmy był powracający do zawodów Pucharu Świata po dłuższej przerwie Finn Haagen Krogh, ósmy Jan Thomas Jenssen, a czołową dziesiątkę zamknęli Iivo Niskanen i Clement Parisse. Dopiero 18. miejsce zajął Martin Johnsrud Sundby, a tuż za nim uplasował się Siergiej Ustiugow.

Jedyny Polak w stawce, Maciej Staręga, zajął 73. miejsce i stracił do Bolszunowa ponad cztery i pół minuty.

Kolejne zawody Pucharu Świata - bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym - odbędą się 15 lutego w szwedzkim Östersund. Będzie to jednocześnie pierwszy etap debiutującego w kalendarzu cykli Ski Tour 2020.