PŚ w Falun. Johaug na koniec pokonana! Amerykanie przeszli do historii

screen - Eurosport

Amerykanie wygrali drugą w historii, a pierwszą po blisko 20 latach przerwy, sztafetę mieszaną. Drugie miejsce zajęli Finowie, a trzecie Norwegowie. W ostatnim biegu Johaug została pokonana przez Diggins i Parmakoski. 

screen – Eurosport

Po przedostatniej konkurencji PŚ w biegach 2021/2022 należy zadać pytanie – na co czekał FIS z powrotem do sztafet mieszanych? W historii tylko raz ją rozegrano. Miało to miejsce… 1 grudnia 2002 roku. Niedzielna konkurencja drużynowa kobiet i mężczyzn przyniosła niezwykłe emocje. Zwycięzcami tych zawodów zostali Amerykanie, którzy pokazali się z rewelacyjnej strony.

Reprezentanci USA biegli w składzie: Rosie Brennan, Zak Ketterson, Scott Patterson, Jessie Diggins. Rosie zrobiła to, co do niej należało – przyprowadziła sztafetę w ścisłej czołówce. Następnie świetną robotę wykonali panowie, a całość perfekcyjnie zwieńczyła Jessie. Jej bieg był po prostu niebywały.

Johaug nie dała rady

Diggins na ostatniej zmianie nie dała szans kończącej karierę Therese Johaug. Dla Norweżki był to definitywnie ostatni start w Pucharze Świata. Czeka ją jeszcze jedynie rywalizacja maratonowa oraz w krajowych zmaganiach. Absolutna mistrzyni znów nie dała rady na ostatniej zmianie. Na finiszowej prostej zdołała ją jeszcze pokonać Krista Parmakoski, która przyprowadziła drużynę Finlandii na drugiej lokacie. Norwegowie ostatecznie uzupełnili podium.

Czwarte miejsce zajęli Szwedzi. Na piątej pozycji sztafetę mieszaną ukończyli Niemcy, szóstej Włosi, a siódmej druga niemiecka ekipa. Ósma była Norwegia II, dziewiąta zaś Francja. Czołową dziesiątkę zamknęli Szwajcarzy, w składzie których znalazła się Laurien van der Graaff. Ona, podobnie jak Johaug, tym startem zakończyła swoją karierę.

Wyniki sztafety mieszanej

Źródło: informacja własna