PŚ w Falun: Hagström i Valnes najlepsi w eliminacjach sprintu

12:43, 08.02.2020 Adrian Gerula Aktualizacja: 12:49, 08.02.2020

Erik Valnes (fot. exchange.nshss.org)

Reprezentantka gospodarzy, Johanna Hagström oraz Erik Valnes z Norwegii osiągnęli najlepsze czasy w eliminacjach sprintu stylem klasycznym w szwedzkim Falun. W najlepszej trzydziestce znaleźli się też liderzy klasyfikacji generalnych Pucharu Świata, Norweżka Therese Johaug i Aleksander Bolszunow z Rosji.

Eliminacje sprintu pań były wyjątkowo pomyślne dla Szwedek. Aż siedem reprezentantek Trzech Koron zajęło miejsca w czołowej "10". Minimalnie słabsza od Johanny Hagström okazała się jej rodaczka, Anna Dyvik, a trzecie miejsce w eliminacjach zajęła Amerykanka Sophie Caldwell. Do głównych zawodów pewnie awansowała też liderka klasyfikacji sprinterskiej, Słowenka Anamarija Lampić (7. miejsce) oraz Therese Johaug, będąca na czele klasyfikacji PŚ (z 18. miejsca). Na starcie zabrakło Polek.

wyniki eliminacji sprintu - kobiety

Rezultaty, jakie osiągnęli biegacze narciarscy w eliminacjach sprintu mężczyzn, wskazują na to, że możemy być świadkami bardzo wyrównanej rywalizacji. Erika Valnesa, który wywalczył najlepszy czas, dzieliło od ósmego na mecie Johana Haeggströma jedynie 2,5 sekundy. W ścisłej czołówce znaleźli się teź Pål Golberg z Norwegii i lider PŚ Aleksander Bolszunow. Tuż za nieformalnym podium eliminacji zmieścili się Richard Jouve, Federico Pellegrino, Calle Halfvarsson i Lucas Chanavat. Polacy nie zaliczą zawodów do udanych - Maciej Staręga był 45., a Kamil Bury 52. Tym samym Biało-Czerwoni nie awansowali do finałowej "30".