PŚ w Falun: Dominacji Johaug ciąg dalszy. Norweżka najlepsza na 10 km

12:28, 17.03.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 12:51, 17.03.2019

Therese Johaug po raz kolejny okazała się bezkonkurencyjna. Norweżka triumfowała na dystansie dziesięciu kilometrów w Falun. Drugie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Ebba Andersson, a trzecie Amerykanka Jessica Diggins.

W Falun Therese Johaug już od pierwszego pomiaru czasu nie pozostawiała wątpliwości, że to ona będzie się dziś cieszyć ze zwycięstwa i kolejnych stu punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2018/2019. Norweżka wystartowała w dziewiątym biegu dystansowym tegorocznego PŚ i odniosła dziewiąty triumf. Drugie miejsce ku uciesze Szwedów zajęła Ebba Andersson. 21-letnia zawodniczka straciła do mistrzyni świata 18,5 s. O trzecie miejsce do ostatnich metrów walczyły Ingvild Oestberg i Jessica Diggins. Ostatecznie to Amerykanka po świetnych ostatnich metrach wyprzedziła liderkę Pucharu Świata o pół sekundy. Do Joahug straciła z kolei 30,3 s. Na piątej pozycji uplasowała się trzecia z Norweżek Heidi Weng (+41,4).

W czołowej dziesiątce znalazły się również szósta reprezentantka Finka Krista Parmakoski i siódma Szwajcarka Nathalie von Siebenthal. Ósme miejsce zajęła Rosjanka Julia Biełorukowa. Dobry bieg zaliczyła szwedzka sprinterka Maja Dahlqvist, a czołową dziesiątkę zamknęła kolejna Finka Kerttu Niskanen. Ingvild Oestberg dzięki dzisiejszemu dobremu rezultatowi zbliżyła się do zdobycia Kryształowej Kuli. Z powodu niedyspozycji zdrowotnej w Falun nie wystartowała druga w klasyfikacji generalnej cyklu Rosjanka Natalia Nieprajewa.