PŚ w Falun. Co za końcówka Klaebo! Szesnasty triumf w sezonie

14:57, 17.03.2023 Daniel Topczewski Aktualizacja: 17:00, 17.03.2023

Bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym w Falun zakończył się zwycięstwem norweskiego dominatora Johannesa Hoesflota Klaebo. Lider klasyfikacji generalnej po raz kolejny zaprezentował znakomitą formę i dzięki doskonałej postawie na ostatnim kilometrze wygrał szesnaste zawody Pucharu Świata w tym sezonie. Na drugiej pozycji finiszował Martin Loewstroem Nyenget, a na najniższym stopniu podium stanął Harald Oestberg Amundsen. Jedyny Polak w stawce - Dominik Bury - uplasował się na 54. pozycji.

Szesnastka Klaebo

Piątkowy bieg na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym w Falun był kolejnym popisem Johannesa Hoesflota Klaebo. Reprezentant Norwegii od samego początku utrzymywał równe tempo i plasował się w okolicach podium. Na półmetku Klaebo zajmował czwarte miejsce, ale po sześciu kilometrach był już drugi z niewielką stratą do prowadzącego wówczas Martina Loewstroema Nyengeta. W drugiej części dystansu lider klasyfikacji generalnej przyspieszył i na przedostatnim punkcie pomiaru miał wynik gorszy o zaledwie +0,4 sek od swojego rodaka, co zwiastowało spore emocje.

Ostatni kilometr był jednak popisem norweskiego dominatora, który na finiszowych metrach był zdecydowanie najszybszy i minął linię mety z najlepszym wynikiem 23:55,3 min odnosząc szesnaste zwycięstwo w sezonie. Drugie miejsce zajął Martin Loewstroem Nyenget, który przegrał z Klaebo o +10,7 sek. Na trzeciej pozycji finiszował Harald Oestberg Amundsen. 24-latek stracił do triumfatora dwadzieścia sekund i po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata w biegu rozgrywanym techniką klasyczną.

Tuż za podium uplasował się Paal Golberg (+23 sek), a na piątej lokacie linię mety minął Fin Perttu Hyvarinen (+24,7 sek). Szóste miejsce zajął Ristomatti Hakola (+30,4 sek), a siódme Erik Valnes (+32,6 sek). W czołowej dziesiątce uplasowali się także: Simen Hegstad Krueger, Didrik Toenseth i reprezentant gospodarzy Calle Halfvarsson.

Polak bez punktów

Na dystansie 10 kilometrów stylem klasyczny w Falun sprawdził się także Dominik Bury. Reprezentant Polski nie zaliczy jednak tego biegu do udanych, gdyż zajął odległe 54. miejsce ze stratą ponad trzech minut do piątkowego zwycięzcy.