PŚ w Falun. Bolszunow wrócił na zwycięską ścieżkę

12:44, 29.01.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:20, 29.01.2021

Zwycięstwem Aleksandra Bolszunowa zakończył się bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym rozgrywany w ramach zawodów Pucharu Świata w Falun. Rosjanin tym razem zdołał pokonać Norwegów i odniósł pierwsze zwycięstwo od zakończonego trzy tygodnie temu cyklu Tour de Ski. Podium uzupełnili Simen Hegstad Krueger i Sjur Roethe. Polacy nie startowali.

Piątkowy bieg na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym w Falun był prawdziwym popisem Aleksandra Bolszunowa. Rosjanin od pierwszych kilometrów narzucił mocne tempo i na kolejnych punktach kontrolnych powiększał przewagę nad swoimi rywalami, którzy w korespondencyjnym pojedynku nie byli w stanie dotrzymać kroku liderowi Pucharu Świata. Bolszunow prowadził od drugiego punktu pomiaru czasu usytuowanego na 3,8 km i pierwszą lokatę utrzymał aż do mety, odnosząc ósme w tym sezonie zwycięstwo.

Jedynym zawodnikiem, który miał dziś szanse, aby pokonać lidera klasyfikacji generalnej, był mistrz olimpijski z Pjongczangu w skiathlonie - Simen Hegstad Krueger. Norweg przez cały bieg notował czasy niewiele gorsze od Bolszunowa, a na niespełna kilometr przed metą tracił nawet do Rosjanina niewiele ponad pół sekundy. Ostatecznie przegrał o +1,8 sek. Trzecie miejsce w dzisiejszym biegu zajął Sjur Roethe (+23,9 sek), który w korespondencyjnym pojedynku pokonał swojego rodaka Hansa Christera Holunda (+25,1).

Na piątym miejscu finiszował Iwan Jakimuszkin, szósty był Brytyjczyk Andrew Musgrave, a dopiero siódmą lokatę zajął powracający do Pucharu Świata Johannes Hoesflot Klaebo, który do Bolszunowa stracił ponad minutę. Na ósmej pozycji sklasyfikowano Haralda Oestberga Amundsena, a na dziewiątej 20-letniego reprezentanta USA Gusa Schumachera. Czołową dziesiątkę zamknął Denis Spicow.