PŚ w Falun. Bolszunow najlepszy na 15 km klasykiem

fot: M. Rudzińska

Początkowo spokojny bieg na 15 kilometrów stylem klasycznym z cyklu Pucharu Świata w końcówce przeobraził się w niezwykle ciekawą finiszową walkę. Najlepiej wyszedł z niej lider klasyfikacji generalnej, Aleksander Bolszunow, a na podium stanęli też Norwegowie – Johannes Klaebo i Pål Golberg.

fot: M. Rudzińska

Zawody obfitowały w potknięcia i upadki biegaczy, a nie ustrzegł się ich nawet zwycięzca. Bolszunow upadł na zjeździe na 6 kiliometrów przed metą, jednak szybko się pozbierał i dołączył do zwartej, czołowej grupy. Pomogło mu to, że liderzy nie dyktowali piorunującego tempa. Więcej na upadkach stracili między innymi Andrew Musgrave, Erik Valnes czy Hans Christer Holund, który był zmuszony do wycofania się z biegu.

Bolszunow narzucił bardzo mocne tempo na 1.5 km przed metą. Początkowo kroku dotrzymywał mu jedynie Golberg, jednak nie był w stanie go wyprzedzić. Taktyka długiego finiszu zdała egzamin i to Rosjanin cieszył się z ósmej wiktorii w tym sezonie.

O tym, kto zajmie drugie miejsce, zadecydował fotofinisz – minimalnie lepszy okazał się Klaebo. Czołową piątkę uzupełnili inni Norwegowie, Emil Iversen i Sjur Roethe, a jako szósty na mecie zameldował się Francesco de Fabiani. W Falun nie startują Polacy.

Pełne wyniki biegu

źródło: informacja własna