PŚ w Engelbergu. Kamil Stoch na drugim miejscu. Najlepszy Granerud

17:50, 19.12.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:22, 19.12.2020

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w Engelbergu. Triumf odniósł lider Pucharu Świata Halvor Granerud. Podium uzupełnił Anze Lanisek. W czołowej dziesiątce uplasowało się czterech reprezentantów Polski.

Zawody Pucharu Świata w Engelbergu przyniosły pierwsze podium trzykrotnego mistrza olimpijskiego Kamila Stocha. Polak po pierwszej serii konkursowej tracił zaledwie pół punktu do liderującego Halvora Graneruda. Norweg skakał z wyższej platformy startowej. Decyzję o podniesieniu belki podjęto dopiero przez próbą Markusa Eisenbichlera, czyli wicelidera Pucharu Świata. Polski zawodnik skoczył 134, a norweski 133,5 metra. Stoch trzeciego zaś Anze Laniska, który uzyskał odległość 137,5 m, wyprzedzał o 1,5 pkt.

Na szóstej pozycji plasował się Piotr Żyła (odległość 128,5 metra), siódmej Andrzej Stękała (125 m), a dziesiątej Dawid Kubacki (126 m). W drugiej dziesiątce klasyfikowany był z kolei Aleksander Zniszczoł (16 lokata, 127,5 m). Awansu do drugiej serii nie wywalczył Klemens Murańka, który po próbie na odległość 115,5 metra ukończył zmagania na 34. lokacie.

W rundzie finałowej Halvor Egner Granerud skoczył 138 metrów i miał najlepszą notę także w tej części konkursu. 24-latek odniósł czwarte w tym sezonie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Kamil Stoch w drugiej próbie wylądował na 134 metrze i ukończył zmagania na drugiej pozycji. Reprezentant biało-czerwonych do Norwega stracił ostatecznie 2,2 punktu. Na pewno cieszyć może to, iż mistrz globu przełożył dobre próby z treningów na konkurs.

Na trzecim miejscu zawody ukończył Anze Lanisek. Słoweński skoczek w drugiej części konkursowej w Engelbergu uzyskał odległość 133 m i stracił do najlepszego Graneruda 8,7 punktu. Punkt do Laniska stracił Markus Eisenbichler, klasyfikowany dziś na czwartej lokacie. Niemiec uzyskał odłegłości odpowiednio 133 i 138 metrów. Piątkę zamknął drugi z reprezentantów Polski Piotr Żyła, który w drugim skoku miał odległość o 2,5 metra lepszą w stosunku do 1 części zmagań.

Szósty był Pius Paschke, a siódmy trzeci z podopiecznych Michała Doleżala Andrzej Stękała. Dla niego to drugi najlepszy rezultat w karierze. Stękała w 1. serii uzyskał odległość 125 , w 2. 131,5 metrów. Ósme miejsce zajął Bor Pavlovcic, który po 1 serii plasował się ex aequo na 7. lokacie z Andrzejem. Dziewiąty był czwarty z Polaków Dawid Kubacki (126 i 132,5 m). W dziesiątce znalazł się także Marius Lindvik. Na 25. pozycji zawody ukończył natomiast Aleksander Zniszczoł (127,5 oraz 118 metrów).