PŚ w Engelbergu. Fantastyczny skok Graneruda. Kubacki w TOP3 kwalifikacji

screen - Eurosport

Piątkowe kwalifikacje w Engelbergu padły łupem Halvora Egnera Graneruda, który oddał kapitalny skok na odległość 136,5 metra. Norweg z dużą przewagą wyprzedził drugiego Stefana Krafta. Trzecie miejsce zajął najlepszy z Polaków Dawid Kubacki. Drugi z nich Kamil Stoch otworzył drugą dziesiątkę wyników.

screen – Eurosport

Kolejny weekend Pucharu Świata w skokach narciarskich 2022/2023 rozpoczął się od zwycięstwa Halvora Egnera Graneruda w kwalifikacjach. 26-letni Norweg oddał zdecydowanie najdalszą próbę. Uzyskał odległość 136,5 metra i o 7,8 punktu wyprzedził drugiego Stefana Krafta. Austriacki zawodnik wylądował na 132 metrze. Czołową trójkę zamknął lider klasyfikacji generalnej PŚ Dawid Kubacki. Najlepszy z podopiecznych Thomasa Turnbichlera skoczył na 130,5 metr i stracił do Graneruda 13 punktów. Tym samym Dawid podtrzymał znakomitą passę zajmowanych miejsc w TOP3 kwalifikacji od początku zimy.

Dobry Stoch

Czwarte miejsce w piątek w Engelbergu zajął Anze Lanisek, piąte Manuel Fettner, a szóste Ziga Jelar. Siódmy był Pius Paschke, ósmy Ryoyu Kobayashi, dziewiąty Jan Hoerl, a czołową dziesiątkę zamknął Michael Hayboeck. Tuż za nim uplasował się drugi z Polaków Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski zakończył udany dzień próbą na odległość 125 metrów. W drugiej dziesiątce znalazł się także dziewiętnasty Piotr Żyła (po skoku na 122 metr).

Awans do pierwszej serii wywalczyli również 34 Jakub Wolny, 35 Paweł Wąsek i 40 Aleksander Zniszczoł. Niestety do pięćdziesiątki w stawce zaledwie 58 skoczków nie awansował Tomasz Pilch. W sobotę nie zobaczymy też Simona Ammanna, który zaliczył nieudany powrót do rywalizacji Pucharze Świata.

Wyniki kwalifikacji

Źródło: informacja własna

Obserwuj