PŚ w Engelbergu. Czas na próbę generalną przed TCS. Kubacki potwierdzi dominację? (lista startowa)

Screen - Eurosport

Przed nami już ostatni konkurs Pucharu Świata przed rozpoczęciem 71. Turnieju Czterech Skoczni. Aktualnie liderem klasyfikacji pucharowej jest Dawid Kubacki, który sobotnie zmagania ukończył na drugim miejscu. Czy w niedzielę nowotarżanin powiększy przewagę nad najgroźniejszymi rywalami? Jak spiszą się pozostali Biało-Czerwoni?

Screen – Eurosport

Niemoc przełamana

Przez lata Engelberg uznawany był za magiczne miejsce dla polskich skoczków narciarskich. To tutaj zazwyczaj budziła się forma Kamila Stocha. Tutaj także wielokrotnie na podium stawali wspomniany Stoch oraz inni reprezentanci Polski. Wyjątkiem był jednak Dawid Kubacki, który przez lata nie potrafił okiełznać Góry Aniołów. Do soboty jego najlepszym występem na Gross-Titlis-Schanze była piąta pozycja, wywalczona w grudniu 2018 roku.

W czasie gdy Maroko po raz pierwszy w historii grało w półfinale mundialu, swoje premierowe podium w Engelbergu wywalczył Kubacki. Choć nie obronił on pozycji lidera, jaką zajmował po pierwszej serii, to z całą pewnością drugą lokatę wywalczoną na szwajcarskiej ziemi należy traktować jako niemały sukces. Gwoli ścisłości dodajmy, że tryumfatorem sobotnich zmagań został Słoweniec, Anze Lanisek. Skład podium uzupełnił natomiast Piotr Żyła. Był to już czwarty raz, kiedy zameldował się on w czołowej trójce szwajcarskich zawodów.

Próba generalna przez TCS

W niedzielę skoczków narciarskich czeka rewanż. Będzie to też ostatnia przed Turniejem Czterech Skoczni (TCS) okazja na zdobycie pucharowych punktów oraz zademonstrowanie rywalom swoich umiejętności. Prestiżowy cykl rozpocznie się bowiem 29 grudnia w Oberstdorfie i potrwa do 6 stycznia, kiedy to światowa czołówka mierzyć się będzie na obiekcie usytuowanym w Bischofschofen.

Nim skoczkowie przystąpią do rywalizacji w konkursie, wcześniej czeka ich sesja kwalifikacyjna. Wystąpi w niej 57 zawodników z 16 państw. W gronie tym znajduje się 7 reprezentantów Polski, a mianowicie: Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Liczymy, że każdy z nich uplasuje się w czołowej pięćdziesiątce kwalifikacji i tym samym wywalczy prawo udziału w głównych zawodach. Te rozpocząć się mają o godzinie 12:30. Na 11:00 zaplanowano z kolei sesję kwalifikacyjną.

Lista startowa kwalifikacji

Źródło: informacja własna