PŚ w Engadynie. Triumf Heidi Weng na zakończenie sezonu

10:00, 14.03.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 11:06, 14.03.2021

Heidi Weng wygrała bieg pościgowy na dystansie 30 kilometrów stylem dowolnym w Engadynie podczas ostatnich w tym sezonie zawodów Pucharu Świata. Podium uzupełniły Szwedka Ebba Andersson i Rosjanka Julia Stupak. Czwarta była Jessie Diggins, która tym samym zapewniła sobie małą Kryształową Kulę za dystanse.

Bieg pościgowy na 30 kilometrów stylem dowolnym, do którego zawodniczki startowały z zachowaniem różnic czasowych po sobotnim mass starcie na 10 km techniką klasyczną, był dla biegaczek narciarskich ostatnim startem w sezonie 2020/2021. Jako pierwsza na trasę wyruszyła Julia Stupak, a kilka sekund później Heidi Weng i Ebba Andersson. Szwedka i Norweżka dość szybko dogoniły Rosjankę i wspólnie pokonywały trasę w dolinie Engadyny. Do prowadzącego tercetu dołączyła także Jessie Diggins, której strata na starcie wynosiła ponad dwadzieścia sekund.

Cztery liderki biegły ramię w ramię przez niemal 30 kilometrów, zgodnie współpracując i zmieniając się na prowadzeniu, by cały czas powiększać przewagę nad grupą pościgową składającą się z kilkunastu biegaczek. Decydujący dla losów dzisiejszej rywalizacji okazał się atak Heidi Weng na niespełna trzy kilometry przed metą. Norweżka przyspieszyła na jednym z podbiegów i oderwała się od swoich konkurentek. W pogoń za 29-latką starała się ruszyć Ebba Andersson, która próbowała odrobić straty do Weng na zjazdach przed finiszową prostą. Szwedka nie była jednak w stanie dogonić liderki i to Norweżka mogła się cieszyć z pierwszego od ponad trzech lat zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata.

Na drugiej pozycji finiszowała Andersson, która straciła do triumfatorki dzisiejszych zawodów niewiele ponad cztery sekundy. Trzecie miejsce zajęła Julia Stupak, która linę mety minęła pół minuty po zwyciężczyni. Tuż za podium uplasowała się Jessie Diggins (+37,3 sek), ale Amerykanka i tak ma powody do radości, bowiem czwarta pozycja zagwarantowała jej małą Kryształową Kulę za dystanse.

Po około półtorej minuty do mety dotarła grupa pościgowa, z której najlepiej finiszowała 19-letnia Helene Marie Fossesholm, zajmując tym samym piąte miejsce. Szósta była Tatiana Sorina, a siódma Pia Fink. Na ósmej pozycji finiszowała Lotta Udnes Weng, a lokatę niżej sklasyfikowano jej siostrę bliźniaczkę - Tiril. Dziesiątkę zamknęła reprezentantka gospodarzy Nadine Faehndrich.

Wyniki biegu

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po raz pierwszy w karierze triumfowała Amerykanka Jessie Diggins. Biegaczka ze Stanów Zjednoczonych zdobyła także małą Kryształową Kulę za dystanse. W klasyfikacji sprinterek zwyciężyła Słowenka Anamarija Lampić.