PŚ w Engadynie. Ostatnie akcenty sezonu w zagłębiu maratończyków (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

Położona w szwajcarskiej Gryzonii dolina Engadyny ugości w nadchodzący weekend najlepszych biegaczy narciarskich świata. W sobotę zawodnicy – mężczyźni i kobiety – będą rywalizować w biegach masowych rozgrywanych techniką klasyczną. Na starcie nie zabraknie liderów klasyfikacji generalnych, zobaczymy też Polaka, Dominika Burego.

fot. M. Rudzińska

Engadyna była do tej pory znana z organizowanego tam maratonu narciarskiego należącego do cyklu Worldloppet. W ponadpięćdziesięcioletniej historii biegu liczącego 42 kilometry kibice mogli być świadkami zwycięstw takich gwiazd narciarstwa jak Anita Moen, Julia Czepałowa, Tor Arne Hetland czy Dario Cologna. W ten weekend miejscowość po raz pierwszy zorganizuje zawody rangi Pucharu Świata.

Na starcie biegu kobiet na 10 kilometrów nie ujrzymy Polek – te skończyły już sezon. Jessica Diggins zapewniła sobie natomiast zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale będzie starała się zmazać plamę po niezbyt udanych dla niej Mistrzostwach Świata (brak indywidualnego medalu). Do najgroźniejszych rywalek należeć będą oczywiście Norweżki z Therese Johaug na czele, a także Szwedka Ebba Andersson.

Lista startowa – kobiety

Dominik Bury to nasz jedyny reprezentant w Szwajcarii. W Engadin będzie starał się zdobyć pierwsze w sezonie pucharowe punkty, ale w stawce aż 83 zawodników nie będzie o to łatwo. Jak niemal co weekend na czele stawki będziemy się emocjonować walką Norwegów z Rosjanami. Emocje towarzyszące tym starciom zostały wzmocnione ostatnim biegiem MŚ, podczas którego Johannes Klaebo, początkowy zwycięzca, został zdyskwalifikowany. Na starcie ujrzymy triumfatora klasyfikacji PŚ – Aleksandra Bolszunowa, i będzie on jego głównym kontrkandydatem do triumfu. Gospodarze liczą natomiast na Dario Colognę.

Lista startowa – mężczyźni

Bieg panów rozpocznie się o 11:40 naszego czasu, a rywalizacja kobiet – o 15:30.

źródło: informacja własna