PŚ w Dreźnie: Dominacja Szwedek i historyczny triumf Francuzów

fot. Patrycja Korczewska

fot. Patrycja Korczewska

Niedzielne sprinty drużynowe w Dreźnie zakończyły się zwycięstwem duetów ze Szwecji i Francji. Reprezentantki Trzech Koron startujące w zestawieniu Maja Dahlqvist i Linn Svahn wygrały rywalizację kobiet, a Trójkolorowi biegnący w składzie Renaud Jay i Lucas Chanavat byli najlepsi wśród mężczyzn. Podium w sprincie pań uzupełniły Szwajcarki i Szwecja II, a u mężczyzn Szwedzi i Rosjanie. W czołowej trójce nie znalazła się natomiast żadna norweska sztafeta.

Rywalizacja w sprincie drużynowym w Dreźnie wyglądała nieco inaczej niż ta, do której kibice i zawodnicy są przyzwyczajeni. Biegaczki i biegacze zmieniali się bowiem nie po pokonaniu całego dystansu, ale po zaledwie jednej pętli przez co w strefie zmian cały czas był spory tłok. Mocniejsze sztafety starały się jednak uciekać od zamieszania i trzymać się na prowadzeniu. Taki plan konsekwentnie od pierwszej zmiany realizowały Szwedki, ale Maja Dahlqvist dopiero na swojej ostatniej rundzie biegowej razem ze Szwajcarką Laurien Van Der Graaff oderwała się od reszty grupy i zyskała kilkanaście metrów przewagi nad rywalkami.

Finałowa pętla dzisiejszej rywalizacji przyniosła sporo emocji i za sprawą Linn Svahn, która obroniła się przed atakami Nadine Faehndrich, zakończyła się zwycięstwem Szwedek. Reprezentantki Trzech Koron musiały jednak do samego końca drżeć o wynik, bowiem Szwajcarki przegrały o zaledwie +0,09 sek. Na najniższym stopniu podium stanęła Szwecja II, a czwarta była Norwegia I. Stawkę finałową uzupełniły Amerykanki, Rosja I, Czechy I, Niemcy I, Rosja II i Norwegia II.

Dla Szwedek triumf w Dreźnie jest szóstym z rzędu w sprincie drużynowym. Na prawdziwą specjalistkę od tej konkurencji wyrasta Maja Dahlqvist, która – startując z innymi partnerkami – była częścią zwycięskiej drużyny w pięciu z sześciu poprzednich sprintów drużynowych Pucharu Świata.

Wyniki sprintu drużynowego kobiet

Sprint drużynowy mężczyzn przyniósł wygraną reprezentantom Francji, którzy w Dreźnie wystartowali w składzie Renaud Jay i Lucas Chanavat. Trójkolorowi, którzy byli najlepsi w eliminacjach, w finale musieli się mocno napracować, aby odnieść zwycięstwo. Jeszcze przed ostatnią zmianą Francuzi plasowali się na trzeciej pozycji tuż za dwoma norweskimi duetami, ale doskonale dysponowany w ostatnich tygodniach Lucas Chanavat zapewnił swojej drużynie pierwszy w historii triumf w zawodach Pucharu Świata w sprincie drużynowym. Na drugim miejscu dobiegli Szwedzi w składzie Marcus Grate i Johan Haeggstroem (+0,09 sek), a na trzeciej pozycji sklasyfikowano Rosję I (+0, 18 sek).

Dopiero czwarte miejsce zajęła Norwegia I, a piąte Norwegia II. Na szóstej pozycji linię mety minęli Włosi, na siódmej Francja II, a na ósmej Wielka Brytania. Stawkę finałową uzupełnili Szwajcaria II i Słowenia.

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.