PŚ w Drammen: Słoweńsko-norweski triumf w eliminacjach, awans Macieja Staręgi

14:03, 04.03.2020 Daniel Topczewski Aktualizacja: 14:24, 04.03.2020

Słowenka Katja Višnar i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrali eliminacje sprintu stylem dowolnym rozgrywane na przedmieściach Drammen - w Konnerud. Do ćwierćfinału w rywalizacji mężczyzn awansował jedyny startujący Polak, czyli Maciej Staręga, który uplasował się na 28. miejscu.

Eliminacje sprintu kobiet w Konnerud leżącym na południe od Drammen dość niespodziewanie zakończyły się zwycięstwem Katji Višnar. Słowenka, która na triumf w eliminacjach czekała od 11 stycznia 2014 roku i zawodów w Nowym Meście, na pokonanie liczącej 1241 metrów trasy potrzebowała 2:41:14 min. Drugie miejsce zajęła Szwedka Jonna Sundling (+0,35 sek), a trzecia była rodaczka Višnar - Anamarija Lampič (+0,70 sek). Czwartą lokatę zajęła Sadie Maubet Bjornsen, a piąta była Norweżka Mathilde Myrvold, która jeszcze w niedzielę rywalizowała w mistrzostwach świata juniorów w kategorii U23. Szóste miejsce zajęła natomiast liderka klasyfikacji sprinterskiej Linn Svahn.

Popołudniowe kwalifikacje zakończyły się klęską Maiken Caspersen Falli, która zajęła pechowe 31. miejsce i nie zdołała awansować do ćwierćfinałów. Do awansu Norweżce zabrakło zaledwie 0,03 sek.

Wyniki eliminacji kobiet

Eliminacje sprintu mężczyzn wygrał -  co nie jest zaskoczeniem - Johannes Hoesflot Klaebo, który triumfował z czasem 2:48,91 i o niemal cztery sekundy wyprzedził swojego rodaka Haavarda Solaasa Taugboela (+3,85 sek). Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajął lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Aleksander Bolszunow, który przegrał z Klaebo o +4,22 sek. Na czterech kolejnych lokatach uplasowali się reprezentanci gospodarzy: Sindre Bjoernestad Skar, Gjoeran Tefre, Erik Valnes i Eirik Brandsdal. Norwegowie zresztą zdominowali eliminacje, bowiem do ćwierćfinałów zakwalifikowało się aż dwunastu biegaczy z tego kraju.

W najlepszej trzydziestce znalazł się jedyny reprezentant Polski - Maciej Staręga. Podopieczny Lukasa Bauera awansował do ćwierćfinałów z dwudziestym ósmym czasem a do triumfatora eliminacji stracił niespełna jedenaście sekund.