PŚ w Drammen: Jonna Sundling i Johannes Klaebo najlepsi w rywalizacji sprinterskiej

fot: M. Rudzińska

fot: M. Rudzińska

Szwedka Jonna Sundling oraz Norweg Johannes Klaebo wygrali zawody sprinterskie rozgrywane techniką dowolną na przedmieściach Drammen w Konnerud. Na ćwierćfinale rywalizację ukończył Maciej Staręga. Polak zajął szóste miejsce w swoim biegu.

Dzisiaj biegaczki i biegacze przystąpili do kolejnej w tym sezonie rywalizacji sprinterskiej. Zawody odbyły się w Konnerud, na przedmieściach norweskiego Drammen. W starciu pań tylko jedna reprezentantka gospodarzy awansowała do finału. Tuż za podium sprint techniką dowolną ukończyła jedna z najzdolniejszych juniorek świata Kristine Skistad. Dla 21-latki to zdecydowanie najlepszy wynik w tym sezonie, a także rekord życiowy – dotychczas najwyżej była na piątej lokacie (także przed własną publicznością) na początku sezonu 2018/2019.

O triumf w dzisiejszych zawodach do ostatnich metrów walczyły trzy biegaczki. Najlepsza na finiszu okazała się Jonna Sundling. Dla reprezentantki Szwecji to trzecie zwycięstwo w rywalizacji na poziomie Pucharu Świata w karierze. Drugie miejsce zajęła Szwajcarka Nadine Faendrich. 24-latka tym samym drugi sprint z rzędu zakończyła w najlepszej trójce. Na podium stanęła dziś także liderka klasyfikacji generalnej PŚ w sprincie – druga ze szwedzkich biegaczek Linn Svahn. Do finały awansowały również ostatecznie piąta Maja Dahlqvist oraz szósta Anamarija Lampic, która szanse na wyższe miejsce straciła przez upadek.

Wyniki sprintu pań

W stawce finałowej sprintu mężczyzn z kolei aż pięciu z sześciu biegaczy reprezentowało Norwegię. Triumf odniósł absolutny dominator w tej specjalności Johannes Klaebo. Dla mistrza olimpijskiego i świata to szesnasty wygrany z rzędu sprint, w którym wystartował. Na finiszu 23-letni zawodnik po raz kolejny pokazał wielką moc i nie dał szans rywalom. Pozostałe lokaty na podium także wywalczyli norwescy biegacze. Drugie miejsce zajął Haavard Taugboel, a trzecie doświadczony Eirik Brandsdal. Dla Taugboela to drugie podium w karierze, zaś dla Brandsdal dwudzieste czwarte.

Tuż za podium został sklasyfikowany kolejny z reprezentantów gospodarzy Sindre Skar. Piąte miejsce zajął jedyny nie-Norweg w rywalizacji finałowej Rosjanin Aleksander Bolszunow. Szóstkę zamknął Erik Valnes. Jedyny reprezentant biało-czerwonych w stawce Maciej Staręga zajął szóste miejsce w swoim ćwierćfinale. Polak został sklasyfikowany na dwudziestej dziewiątej lokacie.

Wyniki sprintu panów 

Źródło: informacja własna