PŚ w Drammen. Dominacja gospodarzy. Bez Polaków w ćwierćfinałach

12:28, 14.03.2023 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:50, 14.03.2023

Norweżka Kristine Stavaas Skistad wygrała eliminacje sprintu stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w Drammen. Drugie miejsce zajęła kolejna reprezentantka gospodarzy Hedda Oestberg Amundsen, a trzecie mistrzyni świata z Planicy - Jonna Sundling. W gronie mężczyzn bezkonkurencyjny był Johannes Hoesflot Klaebo. Na drugiej pozycji finiszował Jules Chappaz, a na trzeciej Even Northug. Dwoje reprezentantów Polski, Monika Skinder i Maciej Staręga, odpadli z dalszej rywalizacji.

Screen - Eurosport

Stuprocentowa skuteczność Norweżek

Sprinty stylem klasycznym w Drammen to stały punkt w kalendarzu Pucharu Świata w biegach narciarskich. Zawody - tradycyjnie - zostały poprzedzone eliminacjami, w których walczono o awans do fazy ćwierćfinałowej. Jako pierwsze na trasie pojawiły się panie, które miały do pokonania pętlę liczącą 1,2 km. Najszybciej wyznaczony przez organizatorów dystans pokonała Norweżka Kristine Stavaas Skistaad, która finiszowała z czasem 2:54,29 min. Reprezentantka gospodarzy o ponad trzy sekundy wyprzedziła swoją rodaczkę Heddę Oestberg Amundsen (+3,66 sek) oraz trzecią na mecie Jonnę Sundling (+3,67 sek).

Czwarte miejsce zajęła liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Tiril Udnes Weng (+3,94 sek) a piąte Nadine Faehndrich (+4,58 sek). Do ćwierćfinałów awansował komplet dwunastu Norweżek. Z rywalizacji odpadła niestety jedyna startująca Polka, czyli Monika Skinder. Nasza zawodniczka zajęła 39. miejsce w stawce 40 biegaczek i straciła do Skistad ponad 21 sekund.

Wyniki eliminacji sprintu kobiet

Zwycięstwo faworyta

Kilkanaście minut po paniach na trasie w Drammen pojawili się panowie. Faworytem był Johannes Hoesflot Klaebo, który nie zawiódł i kwalifikacjach uzyskał najlepszy czas 2:30,53 min. Drugie miejsce zajął brązowy medalista niedawno zakończonych mistrzostw świata w Planicy - Jules Chappaz, który stracił do Klaebo +1,61 sek. Trzeci był Even Northug (+1,86 sek), a czwarty Lars Agnar Hjelmeset (+2,93 sek). Na piątej pozycji sklasyfikowany został Edvin Anger (+3,16 sek), a na szóstej Erik Valnes (+3,37 sek). W czołowej dziesiątce zmieścili się jeszcze: Theo Schely, Simone Mocellini, Lucas Chanavat i Richard Jouve.

Jedyny Polak w stawce - Maciej Staręga - nie zaliczy eliminacji w Drammen do udanych. Polak zajął w nich dopiero 54. miejsce (+13,64 sek) i odpadł z dalszej rywalizacji.