PŚ w Drammen. Awans Kamila Burego, porażka polskiej wicemistrzyni świata

11:00, 03.03.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 11:35, 03.03.2022

Kamil Bury awansował do ćwierćfinałów sprintu stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w Drammen. Polak w eliminacjach zajął dwudzieste czwarte miejsce. Blisko czołowej trzydziestki był jeszcze drugi z naszych reprezentantów Maciej Staręga, który uplasował się na 34. pozycji. Do awansu zabrakło mu pół sekundy. Najlepszy czas w kwalifikacjach zanotował Francuz Richard Jouve. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Szwedka Johanna Hagstroem. Jedyna Polka w stawce - Monika Skinder - finiszowała z 43. rezultatem.

Dublet Szwedek

Eliminacje sprintu w Drammen rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:00, a jako pierwsze na trasie pojawiły się biegaczki. Wyznaczony przez organizatorów dystans najszybciej pokonała Szwedka Johanna Hagstroem, która zwyciężyła z rezultatem 2:48.88 min. Drugie miejsce zajęła mistrzyni olimpijska z Pekinu Jonna Sundling, która do swojej rodaczki straciła niespełna pół sekundy (+0,39 sek). Na trzeciej lokacie eliminacje ukończyła reprezentantka gospodarzy Ane Appelkvist Stenseth (+1,61 sek), a na czwartej Niemka Laura Gimmler (+2,08 sek).

Piąte miejsce zajęła Hedda Oestberg Amundsen (+3,37 sek), szóste Jasmi Joensuu (+3,50), a siódme liderka klasyfikacji sprinterskiej Maja Dahqlvist (+3,71 sek). Czołową dziesiątkę zamknęły Włoszki Greta Lauren i Lucia Scardoni oraz Finka Johanna Matintalo.

Eliminacji nie przebrnęła jedyna Polka w stawce, Monika Skinder, która wróciła do rywalizacji w Pucharze Świata po ponad dwumiesięcznej przerwie. Nasza świeżo upieczona wicemistrzyni świata U-23 w sprincie z Lygny była daleko od miejsca dającego awans, bowiem uplasowała się na 43. miejscu ze stratą niemal jedenastu sekund do zwyciężczyni.

Wyniki

Polak z awansem

Kilkanaście minut po biegaczkach na trasie w Drammen pojawili się panowie, którzy rywalizowali na tym samym odcinku co panie. Na liście startowej znalazło się dwóch reprezentantów Polski, ale w ćwierćfinale pobiegnie tylko jeden z nich - Kamil Bury. Nasz reprezentant uplasował się na 24. lokacie ze stratą +6,94 sek do triumfatora. Drugi z biało-czerwonych, Maciej Staręga, przez długi czas był na miejscu dającym awans, ale w końcówce wyprzedziło go jeszcze kilku rywali, głównie Norwegów. Ostatecznie nasz reprezentant zajął 34. miejsce (+8,77 sek), tracąc do trzydziestego Jincai Shanga niespełna pół sekundy.

Pod nieobecność najlepszych Norwegów i Rosjan w eliminacjach bardzo dobrze spisał się walczący o triumf w klasyfikacji sprinterskiej Richard Jouve, który zwyciężył z wynikiem 2:26.35 min. Drugie miejsce zajął Czech Ondrej Cerny (+2,07 sek), a trzecie rewelacyjny Chińczyk Qiang Wang (+2,66 sek). Na czwartej lokacie uplasował się kolejny z reprezentantów Francji - Lucas Chanavat (+3,54 sek). Czołową piątkę zamknął Joni Maki (+4,41 sek).