PŚ w Davos. Triumf Kruegera, punkty Dominika Burego w biegu na 15 km

13:02, 12.12.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:22, 12.12.2021

Simen Hegstad Krueger okazał się najlepszy w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Davos. Drugie miejsce zajął Johannes Hoesflot Klaebo, a na najniższym stopniu podium stanął Siergiej Ustiugow. Najlepiej z grona Polaków spisał się Dominik Bury, który zajął 26. miejsce i zdobył pucharowe punkty.

Teatr jednego aktora

Niedzielny bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym w Davos był popisem Simena Hegstada Kruegera. Norweg już od pierwszych punktów pomiaru plasował się w ścisłej czołówce i na kolejnych odcinkach trasy tylko powiększał swoją przewagę nad najgroźniejszymi konkurentami. Ostatecznie na mecie jego zapas czasowy nad rywalami wyniósł ponad dwadzieścia sekund, a Krueger odniósł drugie z rzędu zwycięstwo na dystansie 15 kilometrów łyżwą.

Na drugiej pozycji finiszował Johannes Hoesflot Klaebo (+22,9 sek), który dzisiejszy bieg rozpoczął bardzo spokojnie, ale na kolejnych punktach pomiaru systematycznie się przesuwał i odrabiał straty do innych zawodników. Lider Pucharu Świata na dwa kilometry przed metą był jeszcze piąty, ale ostatni odcinek trasy pokonał w świetnym tempie przez co przesunął się aż o trzy lokaty w klasyfikacji końcowej. Na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin Siergiej Ustiugow, który potwierdził dzisiejszym startem swoją wysoką formę.

Czwarty był Harald Oestberg Amundsen, piąty Hans Christer Holund, a szósty Sjur Roethe. Siódme miejsce zajął Artiem Malcew, ósme Francuz Maurice Manificat, dziewiąty był Iwan Jakimuszkin, a dziesiatkę zamknął Hugo Lapalus.

Punkty Dominika Burego

Bieg w Davos przyniósł także pozytywne wieści dla polskich kibiców. Dobrze pobiegł bowiem Dominik Bury, który przy niezwykle mocnej obsadzie dzisiejszych zawodów zajął 26. miejsce i zdobył kolejne pucharowe punkty. Gorzej poszło pozostałym podopiecznym Lukasa Bauera. Kamil Bury był 71., a Kacper Antolec uplasował się na 91. pozycji.